Kuşadası Gezilecek Yerler

Konusu 'Kuşadası' forumundadır ve GamZe tarafından 31 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kuşadası Gezilecek Yerler
  Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı
  Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından kentin imarı kapsamında 1618 yılında inşa edilen Kervansaray, merkezde Güvercin Ada' ya giden yol üzerinde yer almaktadır. Deniz ticareti için yaptırılmış olan bu Osmanlı hanında avlunun etrafı iki katlı kapalı bir mekan çerçevelemektedir. Kervansaray' ın girişi kuzey yönünde olup, iki köşesinde arka taraftan üst kata çıkan merdivenler bulunmaktadır. Mermer kapı boşluğu basık bir kemerle örülmüştür. Girişin sağ ve sol tarafında kemerlerle orta alana bağlanan bölümlerden solda olanı, arkaya küçük bir kapı ile bağlandığı için buranın hana gelen eşyaların alındığı emanet bölümü olduğu düşünülmektedir.turkeyarena.com Sağdakinin ise hana giriş ve çıkışı sağlayan görevlilerin alanı olduğu düşünülmektedir. Avlunun ortasında kazı ile açığa çıkarılan ve bugün havuz olarak kullanılan bir şadırvan bulunmaktadır. Avlunun çevresindeki çapraz tonozlu her revak bölümünün ardında, içlerinde ocak ve değişik ölçülerde dolapların bulunduğu birer oda bulunmaktadır. Kervansarayın üzerini düz bir dam örtmektedir. Dışarıdan özellikle de denizden gelecek saldırıları önleyebilmek amacıyla kuzeybatı ve kuzeydoğu yönlerine ayrı bir önem verilmiş ve kuzey yönü dış surlarla birlikte düşünülmüş olan kervansarayın doğusunda çarşıya açılan bir kapı bulunmaktadır.

  Bugün turizme açık olan Kervansaray' da Türk Geceleri' nin düzenlendiği bir otel ve avlu çevresinde çeşitli turistik eşya mağazaları bulunmaktadır. Çok özel bir Kuşadası geçirmek istiyorsanız Kervansaray' da düzenlenen Türk Geceleri' nden birine katılmanızı öneririz.
  [​IMG]

  Kuşadası Kaleiçi Camii
  Sadrazam Öküz Mehmet Paşa' nın şehrin yeniden imarı sırasında şehre kattığı eserlerdendir. Çarşı içinde bulunan cami, 1618 yılında Sadrazam' ın ölümünden bir yıl önce yapılmıştır. Bu nedenle Öküz Mehmet Paşa Camii adıyla da anılmaktadır. 1830 yılında onarım görmüştür. Tek şerefeli minaresi sağdadır. Camiyi 12 kenarlı ve 16 pencereli kasnak üzerine kurulan kubbe örtmektedir. Giriş kapısının kanatları geometrik geçmeler ve sedef kakmalarla süslenmiştir. Osmanlı ve Türk İslam Mimarisine ilgi duyuyorsanız bu camiyi mutlaka gezmenizi öneririz.
  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

  Güvercin Adası: Bir mendirek ile Kuşadası' na bağlanmış olan Güvercin Adası' nın üzerinde tarihi Bizanslılara kadaruzanan bir kale bulunmaktadır. Genova' lılar için de stratejik önemi büyük olan ada, Osmanlılar döneminde Mora isyanına karşı adalardan gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla kullanılmış ve bu sırada tam bir yenileme görmüştür. Adaya adını veren kalenin son şeklini alması da bu döneme rastlar.

  Osmanlı döneminde ada korsanlara karşı da bir karakol vazifesi yapmış olduğu için, Korsan Kalesi olarak da bilinir. Adanın en yüksek noktasında bulunan kule, muhafızların çevreyi gözetlenmesi için kullanılmış olup, ayrıca adada bir de su sarnıcı mevcuttur. Bugün çevre düzenlemesi yapılmış olan adanın etrafında ve içinde kafeterya, restoran ve çay bahçeleri mevcuttur.turkeyarena.com Ada, Kuşadası' nın siluetine ayrı bir güzellik katmakta özellikle de geceleri ışıklandırıldığından büyüleyici bir manzara sunmaktadır. Kuşadası'ndan gitmeden mutlaka Güvercin Adası' nda ün batımı seyretmenizi öneririz.
  [​IMG]
   
 3. GamZe Moderator

  Kadınlar Plajı
  En popüler ve kalabalık yaz sezonu kadınlar denizindedir ki o adını komşu kasabadan almıştır. Kuşadası şehir merkezine mesafesi yalnızca bir km’dir. Long beach sahilinde yürüyebilirsiniz fakat şehir merkezinden buraya ulaşabilmek için yerel dolmuşlar tercih edilmektedir.

  İyi kumsallı sahiller, giyinme odaları, şezlong, duş ve şemsiye gibi alternatifler sunar. Buralarda su sporları imkanı da bulabilirsiniz. Bu alanda caddenin karşısında misafirlere mükemmel servis ve lezzetli hizmetler sunan bir çok restaurant ve otel vardır. Cadde, güneşin batımını izlemek ve yürüyüş yapmak için idealdir, çünkü burada motorlu araçlara izin verilmemektedir. Otellerin arkasında yerlilere ait yazlık evler, küçük pansiyonlar ve çarşı vardır ki burada geleneksel ve modern el sanatları bulunabilir. Yaz boyunca her pazar, meydan tatilciler ile çok kalabalıktır.turkeyarena.com Bu bölgeyi görme şansınız varsa bu şansı kaçırmamalısınız.
  [​IMG]
   
 4. GamZe Moderator

  Kuşadası Milli Parkı
  Doğal yaşamın giderek yok olmaya başladığı turizm bölgelerinin aksine Kuşadası' nın sınırları içerisinde, ilçenin güneyinde; yeşil ile mavinin sarmaş dolaş olduğu, yaban domuzlarına elinizle yemek yedirebileceğiniz bir milli park bulunuyor. Kuşadası' ndan düzenli olarak sefer yapan Güzelçamlı minibüsleri ile ya da aracınızla Güzelçamlı yolundaki tabelalarını takip ederek gidebileceğiniz, Samsun Dağları' nın denize uzandığı Dilek Yarımadası' nda bulunan 11.000 hektarlık bu doğal orman alanı, 1966' da Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmıştır.Akdeniz Bölgesinde çok nadir görülen bir bitki örtüsüne sahip olan Milli Park, bu nedenle botanikçiler tarafından çeşitli araştırmalara konu olmuş ve bilimsel değer kazanmıştır.

  Milli Park sınırları içerisinde bir çok yaban hayvanına da ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında çok sayıda sürüngen, içlerinde yaban domuzlarının da bulunduğu çok sayıda memeli hayvan, bir çok kuş türü ve hatta soyu yeryüzünde tükenme tehdidi ile karşı karşıya bulunan Anadolu Parsı da sayılabilir. Ayrıca Milli Park' ın kıyıları da Akdeniz' e özgü hemen tüm balık türleri ve deniz kaplumbağaları için uygun bir yaşam ve üreme alanıdır. Bir çok Akdeniz ülkesinde koruma altında bulunan Akdeniz Fokları da bu kıyıları yuva edinmiş hayvanlardandır.

  Doğal hayata bu katkıları sağlayan Milli Park alanı, plajları ve piknik yerleri ile de Kuşadası' nda yaşayanlara ve tatile gelenlere çeşitli imkanlar sunmaktadır. Tenha ve serin koylarda yüzebilir, sıcak bir yaz gününü güzel bir ağacın gölgesinde okuyarak, dinlenerek ya da ailenizle piknik yaparak geçirebilir, orman içi patikalarda yürüyüş yapabilirsiniz.turkeyarena.com Eğer biraz da konfor diyorsanız yüzmek için su, WC ve soyunma kabinlerinin bulunduğu İçmeler Koyu, Aydınlık Koy ya da Kavaklı Plajı' nı tercih etmenizde fayda olacaktır. Siz de şehir yaşamından bunalıp, doğa ile başbaşa bir gün geçirmeyi istiyorsanız Kuşadası' ndan ayrılmadan mutlaka Güzelçamlı' da bulunan Milli Park alanını ziyaret edin.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş