Kuş Tüyü Yastık Astımı Tetikliyor

Konusu 'Sağlık Haber' forumundadır ve elif tarafından 6 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kuş Tüyü Yastık Astımı Tetikliyor

  Astım hastalığı olanların kuş tüyü yastıkları kullanırken bir kez daha düşünmeleri gerekiyor. Çünkü bu yumuşacık yastıklar, alerjik astım şikayetlerini artırıyor.

  Astım şikayeti olan kişilerin, elyaf malzemeli özel astım yastığı ve yatak takımları kullanmalarında fayda var, kuş tüyü ya da samandan yapılmış yastık, döşek ve şilteden ise uzak durmaları öneriliyor.

  Trakya Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Tabakoğlu, astım rahatsızlığı için, “Eski yün battaniyeler yerine içi sentetik elyaf doldurulmuş yorganlar alınmalı. Perdeler, battaniyeler, yatak çarşafları düzenli olarak çok sıcak suda yıkanmalı ve güneşte kurutulmalı. Özellikle çocuk oyuncaklarının yıkanabilen tahta veya plastikten olmasına dikkat edilmeli” dedi.

  Astımlı birçok kişinin tüylü hayvanlara alerjik olduğunu ifade eden Doç. Dr. Tabakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bu tür hayvanlar varsa dışarıda tutulmalıdır. Astımlı kişiler sigara içmemeli, güçlü kokuları evden uzak tutmalı, oda kokuları, kokulu mumlar, tütsüler, parfümlü sabun, şampuan veya losyonları kullanmaktan kaçınmalı. Tüylü koltuklar, minderler ve fazla yastıklar kaldırılmalıdır. Çünkü bunlar toz toplarlar.”
   


Sayfayı Paylaş