Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Kesilir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 2 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Kesilir
  Nezle, boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, fazla sigara içmek, sindirim bozuklukları, gastrit, ishal, kabızlık, bağırsak solucanları, kalp hastalıkları ve ses tellerinin hastalanmasından kaynaklanan öksürükler balgamsızdır, yani kuru öksürüktür.

  • Daryapraklı Sinirliot (Plantago lanceolata): 2 yemek kaşığı ince kıyılmış bitkinin üzerine bir bardak kaynar su döküldükten sonra 5 dakika kadar demlenip süzülür ve günde birkaç bardak içilir.

  • Ihlamur Çiçeği (Tiliae flos): 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış ıhlamur çiçeğinin üzerine 1 bardak kaynar su ilave edilir, 15 dakika boyunca demlenip süzülür. Günde birkaç defa içilir.

  • Ebegümeci Yaprağı (Malvae folium): 2 yemek kaşığı ebegümeci yaprağı 1 bardak soğuk suyla kaynayıncaya kadar ısıtılır, 10 dakika kadar bekletilip süzülür. Günde birkaç defa içilir.

  • Öksürükotu Yaprağı (Farfarae folium) : 2 tatlı kaşığı ince kıyılmış öksürükotu yaprağının üzerine bir bardak kaynar su dökülür ve 5 dakika demlenerek süzülür. Günde birkaç defa içilir. (Öksürükotu yaprağındaki pirozilidin alkaloidleri karaciğer için zararlı olduğu için bu maddeyi içermeyen türlerinin kullanılması gerekir)

  • Sığırkuyruğu Çiçeği (Verbasci flos): Bir yemek kaşığı ince kıyılmış sığırkuyruğu çiçeği üzerine bir bardak kaynar su dökülür ve 15 dakika demlenip süzülür. Günde birkaç bardak içilir.
   


Sayfayı Paylaş