Kurtayağı ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kurtayağı ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Kipriotu, Göbektozu, Yeryoğsunu, Lycopodium clavatum, Lycopode

  Kurtayağı: Kibritotunun en çok görülen şeklidir. Boyu 1 m kadardır. Sporlu başaklarından kurtayağı tozu denilen ve hekimlikte kullanılan sarı bir toz elde edilir.

  Yetiştirildiği Yerler: Avrupa ve Asya’nın ılıman ve soğuk bölgelerinde, genellikle nemli ormanlarda, sulak meralar veya bataklıklarda yabani olarak yetişir. Türkiye’nin Marmara ve Karadeniz bölgesinin nemli, sulak veya bataklık yörelerinde yetişir.

  Toplanması-Saklanması: Temmuz ve Ağustos aylarında sporlarından göbek tozu yapmak için başaklar, olgunluktan biraz önce toplanır. Kurutulmus halde kuru ve nemsiz yerlerde saklanır.

  Kurtayağının Faydaları: Ağrıları dindirir. Karaciğer sirozunda çok yararlıdır. Böbrek kumu, idrar kesesi kramplarına iyi gelir. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır. Kramplı yerlere sarıldığında çok çabuk kramplar çözülür. İdrar tutukluğunda dıştan bitkiyi sarmak iyi neticeler verir. Gut ve romatizma hastalarında iyi gelir. Kronik hemoroidlerde ve kabızlık çekenlerde faydalıdır. Böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.turkeyarena.net Karaciğer iltihaplanması ve karaciğer dokusundaki şişlikler için faydalıdır. Uzun müddet yatan hastalarda yatmadan dolayı oluşan yaralara serpildiğinde iyileştirir.

  Uyarı: Bitki kısmında sinir sistemini etkileyen alkoloidler olup doktor kontrolü olmadan çayı kullanılmaz. 1 hafta kullanımdan sonra 2 - 3 gün ara verilmelidir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kurtayağı Nasıl Kullanılır?
  Çay: 1 çay kasığı bitki 200 ml sıcak suda 3 - 4 dakika demlenir. Aç karnına sabah 1 fincan içilir.

  Spor: Tohumların içinde rizinus denen bir yağ vardır. Süt tozunda 1/10 oranında ezilerek günde 3 defa, 1 çay kaşığının üçte biri kadar alınır.

  Yastık: Bir yastık içine 100 - 300 gr konarak ağrıyan veya kramp giren bölgeye bölgeye bastırılarak bütün gece tutulur.
   

Sayfayı Paylaş