Kürtaj Nasıl Yapılır

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 22 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kürtaj Nasıl Yapılır?
  İstenmeyen hamileliklere son verilmesi amacı ile yapılır. Ülkemizde 10 haftalık gebeliğe kadar hamile kadının rızası ile kürtaj yapılmaktadır. Hamile kadın reşit ise ve bekar ise kendi onayı yeterli olmaktadır, evli ise eşinin de onayı gereklidir. Bu yöntem ancak ailevi, sosyal, tıbbi sebepler var ise yapılmalıdır. Kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanmamalıdır

  Kürtajda kullanılan değişik boylarda steril Karmen kanülleri ve vakum sistemi

  Kürtaj öncesi çiftlerin kan guruplarını bilmeleri olası bir “kan gurubu uyuşmazlığı” tespiti ve eğer uyuşmazlık var ise kürtaj sonrası “uyuşmazlık iğnesi, anti-D” yapılması açısından önemlidir.

  Kürtajın yasal olarak yapılabilmesi için kişiden yazılı “onay belgesi” alınması gerekmektedir. Alınan bu belge hasta ve hekim arasında hasta hakları açısından gizli tutulacaktır.

  Kürtaj işlemi öncesinde tam jinekolojik muayene ve transvaginal ultrasonografi ile değerlendirme yapılmalıdır.

  Günümüzde genellikle vakum aspirasyon yöntemi ile küretaj yapılmaktadır. Bu kullanılan vakum sistemi Karmen kanülü olarak isimlendirilmektedir. Bu sistemin uçları plastik olup kullanıldıktan sonra atılmalı ve tekrar kullanılmamalıdır.

  Genel anestezi yada lokal anestezi uygulanabilir. Daha önce doğum yapmamış veya sezaryen ile doğum yapmış hastalarda genel anestezi tercih edilir. Lokal anestezi ile rahim ağzının her iki yanına anestezik ilaç enjekte edildiği halde rahatsızlık hissi ve vakum esnasında ağrı duyulabilir. Kürtajın psikolojik etkisi de düşünüldüğünde genel anestezi tercih edilmektedir.Genel anestezi bir anestezi uzmanı tarafından verilmelidir. Anestezi kürtaj işlemi kısa olduğu için 3-5 dakika sürer. Uyanma süresi genellikle 5 dakikadır.İşlem sonrası 1 saat dinlenmenin ardından anestezi etkisi geçtiği için hasta evine gidebilmekte ve normal yaşantısına dönmektedir.

  İşlem öncesi mutlaka 6 saat açlık gerekir. Su içilmesine de izin verilmez.

  İşlem jinekolojik masada muayeneyi takiben yapılır.

  Rahim ağzının görülebilmesi için önce vajinal spekulum yerleştirilir.Vagina ve rahim ağzı özel bir solüsyonla silinir. Rahim tek dişli olarak isimlendirilen bir alet ile tutulup çekilir ve düz hale getirilir. Lokal anestezi uygulanacak ise bu işlemden sonra lokal anestezik ilaç yapılır. Genel anestezi uygulanan hastalar bu prosedürü başından itibaren hiç hissetmezler ve görmezler.

  Buji olarak isimlendirilen aletler yardımı ile gebelik haftasının büyüklüğüne göre rahim ağzı genişletilir. Daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hamilelerde bu dilatasyon bazen gerekmemektedir. Lokal anestezi uygulanan kadınlarda kürtaj işleminin en sıkıntılı ve ağrılı dönemdir.

  Dilatasyonun yani rahim ağzını genişletmenin ardından steril olan ve özel boyutlarda olan plastik kanüller ile rahim ağzından girilerek rahim boşluğuna ulaşılır.Kanülün ucu özel üretilmiş ve 60 santilitrelik vakum yaratan özel enjektöre monte edilir, enjektör ile negatif basınç sağlanarak rahim içindeki madde emilerek temizlenir. Bu yöntem ile keskin, metal küretlerin kullanımı aza indirilmiştir.turkeyarena.net Eskiden keskin metal küretler ile yapılan kürtajlarda rahim delinmesi, yapışıklık riski daha fazla olmaktaydı. 10 haftanın altındaki kürtajlarda artık bu eski yöntem kullanılmamaktadır. Keskin küretler ile yapılan kürtaj sadece tanı ve biopsi amaçlı yöntemlerde kullanılmakta olup doğru ve yeterli parça alınması için şarttır.

  Rahim içi temizlendikten sonra tek dişli çıkarılır, çıktığı yerdeki kanama bir gazlı bez ile tampone edilerek kanama durdurulur. Vagina tekrar antiseptik solüsyonlarla ile yıkanıp spekulum çıkarılır.

  Hasta kaldırılmadan rahim içi ultrasonografi ile parça kalıp kalmadığını anlamak için kontrol edilir.

  Ağrının daha sonra olmaması için kalçadan iğne ile veya makattan fitil ile ağrı kesici uygulanır
   


 2. Misafir Guest

  bende kürtaj yaptımak zorundayım ama çok korkuyorum operasyon esnasında ağrı hissediliyormu psikolojim çok bozuldu nolur yardım edin
   

Sayfayı Paylaş