Kurban Bayramı Önemi

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kurban Bayramı ve Önemi

  Allah’a kul olmanın şükrünü namazlarımızla, tekbirlerimizle, dualarımızla ve kurbanlarımızla islam alemine duyurur ve dinimize bağlılığımızı ispat ederiz.

  Kurban Bayramı Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’i kurban etmek istemesi ve Hz. İsmail’in bu duruma itaatkarlığı sonucunda Allah’a sadık kalmanın mükafatı olarak hz. İsmail yerine Alllah’ın bir hayvan kurban edilmesini istemesinden doğmakta ve o günden bu yana Müslümanların kurban kesmeleri bu iki peygamberin Allah’a sadıklığı temsil edilmektedir.

  Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye hicretlerinin ikinci yılında meşru kılınmıştır.

  Peygamberimiz Medine'ye hicret buyurduklarında Medinelilerin eğlendikleri iki günleri vardı. Peygamberimiz: "Bu günler ne oluyor?" diye sorduğunda, onlar "Biz cahiliyette bu günlerde oynayıp eğlenirdik.'' dediler. Bunun üzerine peygamberimiz: "Bunların yerine Allah Teâla size daha hayırlı iki gün verdi: Ramazan bayramı, kurban bayramı" buyurdu. Ramazan bayramı namazı gibi kurban bayramı namazı da vaciptir ve Cuma namazının şartlarına tabidir. Yani Cuma namazını kılmakla yükümlü olanlar, bayram namazını kılmakla da yükümlüdürler. Ancak Cuma namazı farz, bayram namazı ise vaciptir.
   


Sayfayı Paylaş