Kurban Bayramı Neden Kutlanır

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 21 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kısaca Kurban Bayramı Neden Kutlanır

  İslami kaynaklara göre, İbrahim Peygamberin eşinin kısır olması nedeni ile bir çocuğu olmayınca Allah'a yalvarır, dua eder. Kendisinin ve eşinin yaşlı olduğu bir zamanda mucizevi bir şekilde oğlu olur. Çocuk biraz büyüdüğünde, İbrahim peygamber rüyasında onu kurban etmesi gerektiğini görür. Oğluna "Yavrum, ben rüyamda seni boğazladığımı gördüm. Düşün bakalım, ne dersin?” dedi. O da, “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” der Peygamberlerin rüyaları normal insanların rüyalarından farklı olduğundan bu bir emir olarak kabul edilmiş ve İbrahim peygamber oğlunu kurban etmeye götürmüştür . Ancak Allah'ın emriyle bıçak çocuğu kesmez. Bu esnada Cebrail kucağında bir koç ile gelir. Bu imtihan başarı ile geçildikten sonra tüm İbrahimi dinlerde Zilhicce ayının 10. günü aynı şekilde kurban kesilerek kutlanan bayram olmuştur.

  Kurban Bayramı Neden 4 Gündür

  Ramazan bayramı bir, kurban bayramı ise dört gündür. Bunun delili bu günlerde oruç tutulmasının yasak oluşudur. Konuyla ilgili hadisler şöyledir:

  Ebu Ubeyd’den; demiştir ki: Ömer radıyallahu anh ile birlikte bayramda bulundum. Hutbeden önce namaz kıldırdı. Sonra (kalkıp) şöyle dedi:

  “Şüphesiz Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem bu iki günün orucunu nehyetti. Çün*kü kurban bayramı günü kurbanlarınızın etlerinden yiyeceğiniz gün*dür. Ramazan bayramı ise, oruçlarınıza son verişinizdir.” (Buhârî, Savm 66, Edahi 16; Müslim, Sıyam 138; Ebu Davud, Sıyam, 49; Tirmizî, Savm 37; Nesâî, İydeyn 1, 10; İbn Mâce, Sıyam 36; Muvatta, İydeyn 5; Ahmed b. Hanbel, 1/34, 40.)

  Ebu Said el-Hudrî radıyallahu anh’dan; demiştir ki: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem iki günün orucundan men etmiştir: (Bunlar) ramazan ve kurban bayramı günleridir…” (Buhari, Savm 66; Müslim, Sıyâm 141; Ebu Davud, Sıyam, 49; Tirmizî, Savm 58; İbn Mâce, Sıyam 36)

  Ramazan bayramında yasak olan oruç sadece bayramın birinci günüdür. Fakat kurban bayramının 4 günü de bu yasağa dâhildir.
   


Sayfayı Paylaş