Kurban Bayramı Nasıl Kutlanır

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 29 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Kurban Bayramı Ülkemizde Nasıl Kutlanır?

  Kurban Bayramı için arife gününden itibaren hazırlıklar tamamlanır. Arife veya birinci gün kabir ziyareti yapılıp, dualar edilir.

  Bayramın ilk günü erkekler bayram namazına giderler. Onlar namazdayken eşler bayram sabahı kahvaltısı (bazı yörelerde yemek olur) hazırlarlar. Namazdan gelen erkekler önce ev ahalisi ile bayramlaşır ve birlikte yapılan kahvaltının ardından yine evin erkekleri kurbanlıkların başına geçer. (Kurbanlar artık büyük şehirlerde işinde uzman kişiler tarafından kesilmektedir)

  Bazı ailelerdeki aceleci erkekler direk Bayram namazından sonra da kurban kesimine gidebilirler. Hali vakti yerinde olanlar aile olarak tek başlarına koyun, keçi, dana, düve, inek kestikleri gibi genelde eş dost akraba veya komşularla ortak olmak üzere büyük baş bir hayvan kesilir. Alınan kurbanlar büyükbaş ise 7 kişiye kadar ortak olabilir. Ancak genellikle tek sayılı adetler tercih edilir.

  Kurban bayramının ilk günü etle uğraşıldığı için pek ziyarete gidilmez. Bayramda gelen çocuklara kolonya, şeker, para verilir. Eve gelen misafirlere pişirilen kurban etinden mutlaka ikram edilmeye çalışılır. Ziyaretlerde yemeğin yanı sıra hazırlanan hamur tatlıları da verilir. Kurban kesen kişiye "Allah kabul etsin" denilir. Maddi durumu iyi olan nişanlı erkekler, kız evine koç ve "bayramlık" hediyeler götürürler.

  Kurban kesimi bittikten sonra etler ayrılır temizlenir ve evin hanımı veya işten anlayan erkeği hemen kavurmanın başına geçer. Bütün bu işler nerdeyse akşamı bulduğu için açlıktan ölmek üzere olan ev ahalisi yemeğe geçer.

  Bayramın ikinci üçüncü ve dördüncü günleri, bayramlaşma ile geçmektedir.
   


Sayfayı Paylaş