Kuranı Kerim Hatim Duası Nasıl Yapılır

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 23 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kuranı Kerim Hatim Duası Öncesi Ne Okunur ve Hatim Duası Nasıl Yapılır?

  Hatim duası nasıl yapılır, hatim duası Kuran'ı Kerim baştan sona kadar hem dille, hem de kalple okunduktan sonra yapılmalıdır. Kuran'ı anlamak, düşünmek ve hayatımıza uygulamak gerekir. Hatim bittikten sonra, herkes kendi ihtiyaçlarına göre dua etmelidir. Hatim sonrasında aynı duaları yapmak, uygun olmayacaktır. İstenen şeyin bilinçli şekilde istenmesi gerekir. Ezbere okunacak şeylerin dua olarak söylenmesi mekruhtur. Bu duayı kalbinizden ve sessizce yapmalısınız.

  Hatim duasına geçmeden önce Nâs ve Fâtiha sureleri ile Bakara suresinin başından beş âyet okumak sünnettir. Bu konuda Übey b. Ka'b:

  "Rasûlullah, Nas suresini okuduğu zaman, Fatiha suresine başlar, sonra Bakara suresinin başından "ve ülâike hümü'l-müflihûn"a kadar okur, hatim duasını yapar, daha sonra da kalkardı." (Suyûtî, ltkân, I / 313)

  demektedir. Rasûlullah'ın, Kur'ân-ı Kerîm'i terkedilmiş bir vaziyette bırakmamak için böyle yaptığı rivayet edilmektedir (Kurtubî, Tefsir, I / 30).

  Kur'an'ı Arapça orjinalinden okuyarak yapılan hatmin sevabı ayrıdır, mealini okumanın sevabı ayrıdır.

  Hatim duası nasıl yapılır?

  • Hatim bittikten sonra okumuş olduğunuz Kuran'ı Kerim'in ecir ve sevabını öncelikle, Peygamberimiz Hz Muhammed'in aziz ruhuna, diğer bütün peygamberlerin ruhlarına, bütün Eshab-ı kirama, İslam dinine emeği geçmiş olanlara, ahirete göçmüş yakınlarımızın ruhlarına hediye etmek gerekir. Ardından;
  • Ya Rabbim, sen günahlarımızı affet bizim kusurlarımızı bağışla, dualarımızı kabul et!
  • Ya Rabbim, ahiretimizi ve akıbetimizi hayır et! Bizlere son nefesimizde kelime-i tevhid söylemeyi nasip et! Ölmüşlerimizi affet, onlara mağfiret eyle!
  • Ya Rabbim, bizleri düşmanların ve şeytanın şerrinden koru! Evlerimizden iyilik, hayır ve bereketi eksik etme! Dine düşman olanları perişan, ehli İslam olanlara selamet eyle!
  • Ya Rabbim, hasta olanlarımıza şifa, derdi olanlara deva ihsan et!
  • Bizleri riyadan, beladan, hastalıktan, tembellikten, kazalardan, aciz olmaktan, dalalete düşmekten, zengin olup bozulmaktan, kötü huylardan, bizlere zarar verebilecek olan her şeyden koru ya rabbim!
  • Bizlere güzel ahlak, hakiki iman, şükretmeyi bilen bir kalp, hayırlı bir ömür, kabir azalmadan kurtulmayı, yaşamımız boyunca senin rızana uygun bir yaşamı, şehit olarak ölmeyi, cömert olmayı nasip eyle ya rabbim!
  • Ya Rabbim, bize sevgini, senin sevdiklerinin sevgisini, senin sevgine kavuşmak için gerekli olan amelleri yapmayı, yeteneklerimizi arttırmayı nasip eyle!
  • Annemize, babamıza ve çocuklarımıza, tüm akrabalarımıza, din kardeşlerimize güzel huylar, hayırlı yaşamlar, sağlık ihsan eyle ya rabbim!
  • "Sübhane Rabbike Rabbi'l-izzeti amma yesifün ve salamın ale'l-mirselin ve'l-hamdu lillahi Rabbi'l-alemin" Bütün ölmüşlerimize ve Peygamberimizin (sas) ruhu, Allahu Teala'nın rızası için Fatiha suresi okunmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş