Kuranda Başörtüsü Varmı

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kuranda Başörtüsü Varmı Hangi Ayetlerde Geçmektedir?

  Öncelikle Türban başörtüsü anlamina gelmektedir.

  İslamiyet'teki farz emirler 32 farzla sınırlı değildir. 32 farz dini bilgileri yeni öğrenmeye başlamış kimseler için temel bilgilerden ibarettir. Kur'an-ı Kerim'de tesettürle ilgili ayetler bulunmaktadır. Ayrıca hadislerde de bu durum detaylı olarak ifade edilmektedir.

  Tesettür, bir Müslümanın hayatının ayrılmaz bir parçası olup, tevatürle örtünme şekli günümüze kadar ulaşmıştır. Asırlardır yerleşmiş olan bir hüküm, yeni ortaya çıkmış bir kaç çatlak sesle değişmez. Namaz dahi kılmaktan aciz bir profösörün sözü, ancak namazsız bir insanın hoşuna gider. Asırlar boyunca İslami yaşantısıyla, ilmi selahiyetiyle bu konuda söz sahibi olan yüz binlerce alimin sözüne, bu gün bir iki profösörün muhalefet etmesi, cehaletlerini gösterir. Doğru düzgün Arapçası dahi olmayan bir iki kişinin ayetleri yorumlamaya çalışmasına itibar etmemek gerekir.

  Allah emrettiği için bayanlar başörtüsü kullanırlar, bunun faydaları ve hikmetleri olabilir. Ancak asıl olan Allah'ın böyle emretmiş olmasıdır.

  Erkekler için böyle bir emir yoktur. Bu sebeple de erkeklerin başlarını örtmelerini beklemek saflıktan da öte art niyetli olmaktır. Öncelikle kadınla erkeğin farklı olduğunu anlamak gerekir. Erkekler için emredilen her şey, kadınlar için geçerli olmadığı gibi, kadınlar için emredilen her şey de erkek için geçerli değildir.

  Kur-an'da geçen tesettür ile ilgili ayetler;

  Nur Suresi (31-60):

  31: Bismillâhirrahmanirrahim
  Mü'min kadınlara da söyle; gözlerini sakınsınlar, ırzlarını (Avret mahallerini) muhafaza etsinler. Kendiliğinden açılanı hariç, süslerini açmasınlar, başörtülerini yakalarının üzerine örtsünler. Süslerini açmasınlar, ancak kendi kocalarına, kendi babalarına, kocalarının babalarına, kendi oğullarına, kocalarının oğullarına, kendi erkek kardeşlerine, kardeşlerinin oğullarına, kendi kız kardeşlerinin oğullarına veya kendi kadınlarına, sahip olduğu cariyelerine, erkeklikten kesilmiş hizmetçilerine, kadınların henüz mahrem yerlerini anlamayan çocuklara açmaları hariç-onlara açabilirler. Gizledikleri süsleri anlaşılasın diye ayaklarını da vurmasınlar. Hepiniz ALLAH'a tövbe edin ey mü'minler! Belki kurtuluşa erersiniz.

  60: Bismillâhirrahmanirrahim
  Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, ziynetlerini, göstermeksizin dış elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. Gene de iffetli olmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allâh işitendir, bilendir.

  Ahzab Suresi (32-33-34-59):

  32: Bismillâhirrahmanirrahim
  Ey peygamber hanımları! Siz herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Eğer ALLAH'tan korkuyorsanız, konuşurken kırıtmayın da, kalbinde bir hastalık bulunan bir ümide kapılmasın; güzel ve doğru söz söyleyin.

  33: Bismillâhirrahmanirrahim
  Vakalalarınızla evlerinizde durun da, ilk cahiliyet devrinin çıkışları gibi süslenip dışarı çıkmayın. Namaz kılın, zekat verin, ALLAH'a ve peygamberine itaat edin. Ey ehl-i beyt, ALLAH sadece sizden kiri uzaklaştırıp, sizi pak tertemiz yapmak istiyor.

  34: Bismillâhirrahmanirrahim
  Oturun da evlerinizde okunan ALLAH'ın ayetlerini ve hikmeti anın. Şüphesiz ki ALLAH gayet latiftir, her şeyden haberdardır.

  59: Bismillâhirrahmanirrahim
  Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına söyle; cilbaplarını (çarşaf, ferace ve car gibi dış elbiselerini) üzerlerine sıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber ALLAH çok bağışlayıcıdır, merhamet edicidir.
   


Sayfayı Paylaş