Kuraklıktan Korunma Yolları, Kuraklık Nasıl Önlenir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kuraklıktan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız

  Kuraklık esas olarak, sürekli ve gittikçe artan bir yağış azlığına bağlı olarak ortaya çıkan bir meteorolojik süreçtir. Bu nedenle meteoroloji kuruluşları, kuraklık afetinin etkisini azaltmak için ulusal ve uluslar arası boyutta büyük çabalar harcamaktadır. Bunlardan bir tanesi yapay yolla, bulutun sağılmasına dayanan yağış (yapay yağış) oluşturma çalışmalarıdır. Bu çalışmalar halen devam etmektedir. Bu konuda bazı ilerlemeler kaydedilse de, bugün için uygulanabilir bir yol olarak tavsiye edilmemektedir.

  Günümüzde, iklimdeki bozulma ve dalgalanmalara bağlı olarak oluşacak kuraklıktan kaçılması mümkün görülmemektedir. Ancak kuraklıktan daha az zarar görmek için ilgili kurum ve kuruluşlar ile bireylerin aşağıda özetlenen önlemleri alması gerekir.

  Meteoroloji kuruluşlarınca geçmiş yıllara bakılarak yaşanan kuraklıklar incelenmeli, kurak dönemlerin periyodik olup olmadığı araştırılmalıdır. Bir sonuç elde edildiği takdirde ilgililer ve kamu bu konuda bilgilendirilmeli, uyarılmalı ve bu konuda hazırlıklı olunması ve gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır.

  Eğer yaşanacak kuraklık yapılan çalışmalarla bir yıl öncesinden tahmin edilebiliyorsa, ürün seçiminde su eksikliğine dayanıklı ve az su isteyen bitkilerin tarımı teşvik edilmelidir. Bu konuda ilgili kurumlar ve kuruluşlar ve halk uyarılmalı, devlet üreticiye her türlü desteği sağlamalıdır.

  Kuraklığa duyarlı, her zaman kuraklığın yaşanabileceği bölgelerde (kurak, yarıkurak) su yönetimine ayrı bir önem verilmelidir. Uygun yerlerde baraj ve gölet gibi su yapıları inşaa edilmelidir.

  Kuraklığın su yetersizliğine neden olması yanında, diğer bazı boyutlarının da olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin, toprak neminin belirli bir değerin altına düşmesi ve bitkinin su ihtiyacını karşılamayacak duruma gelmesi de bir kuraklık belirtisidir.turkeyarena Bunun için kritik dönemlerde toprağın nem kaybını azaltacak önlemlerin alınması da kuraklıkla mücadele kapsmına alınmalıdır.

  Buharlaşmanın yağışlardan fazla olması da kuraklığı doğuran önemli bir etken olduğundan, su ortamlarından olan buharlaşmayı azaltan önlemler alın*malıdır.

  Bireyden başlamak üzere, toplumun her kesiminin ve devletlerin bu sınırlı doğal kaynağı (suyu) çok iyi bir biçimde kullanması ve değerlendirmesi temel görev olmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş