Küme Baş Ağrısı Nedir, Küme Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 14 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Küme Baş Ağrısı Nedir, Küme Baş Ağrısı Nasıl Geçer
  Küme (cluster) baş ağrıları, sadece baş yarısını, özellikle göz çevresini tutan çok şiddetli ağrılardır. Tek taraflı olan küme baş ağrıları için genç erkek hastalığı da denilir. Dayanılmaz olan küme baş ağrıları genelde oyucu, sıkıştırıcı ve basınç tarzındadır. Ağrı o kadar şiddetlidir ki intiharı bile düşündürür. Küme baş ağrıları başın hep aynı tarafında olur. Hızla başlar, çok şiddetlenir ve başladığı gibi hızla geçer. Genelde 15 dakika ile 3 saat kadar sürebilir.

  Hemen hergün veya gün aşırı genelde hep aynı saatlerde tekrarlar. Aynı gün içinde 1-8 atak görülebilir. Ancak yaygın olarak günde 1-2 atak görülür. Genelde 1-2 ay süren ağrılı dönemi, ağrısız aylar bazen yıllar izler. Çok nadiren ağrısız dönemler olmadan tüm yılı ağrılı geçiren hastalar da vardır. Bu hastaların ilk gençlik yıllarında küme başağrısı tipik olarak yılda 1-2 atak dönemi ile başlamış yıllar içinde kötüleşip tüm yıla yayılmıştır.Tek taraflı olmasına rağmen çok az hastada yıllar içinde sağ-sol yer değiştirebilir.

  Küme başağrıları genelde 20-40 yaş genç erkeklerde görülür. Erkek kadın oranı 9/1 dir. Migrendekine benzer tetikleyici faktörler küme baş ağrılarında saptanamamıştır. Ancak eğer ağrılı dönemde ise alkol atağı başlatır. Sadece ağrılı aylarda veya yıllarca ağzına bir damla bile alkol koymayan küme baş ağrılı erkekler vardır. Küme baş ağrılı hastaların normal popülasyonla karşılaştırıldığında daha fazla alkol ve sigara kullandıkları saptanmıştır. Ancak hastalar alkol ve sigarayı bıraktıktan sonra da atakları aynı sıklıkta devam etmiştir.
   


Sayfayı Paylaş