Küme Baş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 14 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Küme Baş Ağrısı Nedenleri, Belirtileri
  Küme Baş Ağrısı Belirtileri
  1.Baş ağrısı: Başın hep bir yarısında, şiddetli zonklayıcı, basınç şeklinde dayanılmaz bir ağrıdır. Göz çevresi, göz arkası ve şakakta belirgindir. Kulak arkası, ense, yüz ve dişlere doğru yayılabilir. Ağrılı bölge çürümüş gibidir ve dokunmaya hassastır.

  2. Göz bulguları: Küme baş ağrısında ağrıya mutlaka aynı taraf göz yaşarması, gözde kızarma, göz ve çevresinde şişlik, gözde küçülme, göz kapağında düşüklük bulgularından bir veya birkaçı eşlik eder.

  3. Burun bulguları: Aynı taraf burun deliğinde tıkanma, sişlik, nefes alamama bulguları neredeyse tüm küme baş ağrılı hastalarda mevcuttur. Genelde burun tıkanıklığı atak bitimine doğru açılır ve su gibi seröz bir akıntı olur.

  4. Terleme: Aynı taraf yüz yarısında terleme olabilir. Bazı hastalarda tüm vücutta terleme olur.

  5. Prodromal bulgular: Bazı küme baş ağrılı hastalar sıkıntı hissi, vücutta sıkışma, ağırlık tarzında belirtilerle ağrının geleceğini hissettiklerini belirtmişlerdir.

  6. Diğer nadir rastlanan bulgular: Küme baş ağrılarında bulantı, kusma, ishal benzeri gastrointestinal şikayetler görülebilir. Migrendeki kadar sık olmasa da neredeyse yaklaşık yarısında görülen bulgulardır. Ayrıca uyuşmalar, tüm vücutta hissedilen halsizlik olabilir. Hasta eğer hipertansif ise ataklar döneminde kullandığı antihipertansif ilaçlar yetersiz hale gelebilir. Sadece ataklar sırasında kan basıncı yükselen hastalar da vardır. Genelde bu hastalar orta yaş (40-60) yaş arası küme baş ağrılı erkeklerdir.

  Küme Baş Ağrısı Nedenleri
  Klasik nöroloji kitapları ve literatüründe küme baş ağrısının nedeninin bilinmediği belirtilmektedir. Nöral terapi yaklaşımı hastalanma temelinde otonom (nörovegatetif) sinir sisteminde dirençli uyaran oluşturan odakların yer aldığını 1940 ‘lı yıllarda bilimsel olarak ortaya koymuştur. Küme başağrısı semptomlarına ve pato-fizyolojisine baktığımızda baş yarısı otonom sinir sisteminde geçici disfonksiyon (aksama-bozulma) olduğu açıkça görülmektedir. Otonom sinir sisteminin temel işlevi olan damar kontrolü küme baş ağrılı hastalarda geçici bozulmuştur. Damarlardaki genişlemeye bağlı ağrı, ödem, şişlik, kızarıklık, akıntı, terleme olur. Bazı hastalarda görülen kan basıncı yükselmesi genel vücut damar kontrolünün bozulmasına bağlıdır.turkeyarena.net Ayrıca otonom sinir sisteminin ikinci önemli işlevi olan barsak hareketleri kontrolü bozulduğu için bulantı, kusma, ishal görülebilmektedir.

  Küme baş ağrısının temelinde otonom sinir sistemi disfonksiyonu olduğu için ataklar arasında tüm vücut normale döner. Göz çevresi, beyin bölgesinde filmler ile bir patoloji saptanamaz. Ancak nöral terapi yaklaşımı uygulayan hekim otonom sinir sisteminde disfonksiyon oluşturan odağı (bozucu alan, interference field,störfeld) tespit edebilir.
   


Sayfayı Paylaş