Kulak Kiri Nasıl Temizlenir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kulak Kiri Nasıl Temizlenir
  Kulak yolu tamamen kapanmış ise doktorunuz kulağınızı yıkayabilir, aspiratör yardımı ile temizleyebilir veya özel aletler kullanarak çıkartabilir. Veya doktorunuz kulak damlası (Gliserin damla) içeren bir reçete yazarak bir süre kullanmanızı ister, kulak kiri yumuşadıktan sonra temizler.

  Kulak zarınızda delik varsa, orta kulağı enfekte etmemek için damla kullanmamalısınız. Benzer şekilde kulak zarı delik olan birisinin kulağının yıkanması da orta kulak enfeksiyonuna neden olur. Kulak zarınızın delik olup olmadığını bilmiyor iseniz, doktorunuza danışmalısınız.

  Genelde allerjik reaksiyonlara neden olmasa da kullandığınız kulak damlası kulakta ağrı hassasiyet, kızarıklık ve ödeme neden olur ise hemen kesmelisiniz.

  Oksijenli su (H2O2) kullanımı da kulak kiri temizlenmesinde yardımcı olarak kullanılabilir. Oksijenli su kullanıldığında kulakta kabarcıkların patlama sesleri duyulur ve sonuçta kulakta su kalır. Bu sıvı ortamdan uzaklaştırılmaz ise bakteri gelişimi için uygun bir ortam oluşur.

  Direk gözlem altında kulak temizliği. Metal bir kulak spekulumu dış kulak yoluna yerleştirilir. "Buşon küreti" denilen alet yardımı ile dış kulak yolu temizlenir. Bazen bu aletler yetersiz olur ise aspiratör ve mikroforseps de kullanılabilir. Bu müdehale genelde mikroskop altında parlak ışıkta ve büyültme yapılarak uygulanır.

  Normal şartlarda en az yılda bir kez KBB uzmanını ziyaret ederek kulak muayenesi yaptırmalıdır.

  Basınçlı su ile kulak yıkanması en yaygın yöntemdir. Çok yaygın bir yöntem olmasına rağmen görerek, mikroskop altında yapılan kulak bakımına göre birçok dezavantajı vardır. Eğer kulak zarında delik varsa basınçlı su uygulanması, kulak kirinin ve suyun orta kulağa ulaşmasına ve orada enfeksiyona neden olur.

  Kulak kirini temizlemek için kulak çöplerinin kullanılmasının en büyük riski kulak zarını delmektir. Bu sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasına rağmen biz kulağınızı temizlemeniz için saç tokası, kalem, anahtar gibi maddeler yerine kulak çöpü kullanılmasını öneririz.
   


Sayfayı Paylaş