Kulak Hastalıkları Nelerdir İsimleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 2 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kulak Hastalıkları ve Tedavisi

  ulak işitme organımızdır. Dışarıdan gelen ses dalgalarını farklı titreşimlere çevirerek beyne iletir ve işitme gerçekleşir.

  Kulak dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç bölümden oluşur.

  Kulak Ağrıları
  Başlıbaşına bir hastalık değildir; kulaktaki, ya da vücudun başka bir yerindeki bazı hastalıkların belirtileridir. Dış kulak borusunda çıkan çıbanlar, kulağı tıkayan kirler, dış, orta ve iç kulaktaki iltihaplar bu sebeplerin başlıcalarıdır. Bademcik iltihapları, nezle dolayısıyla, orta kulakla boğaz arasındaki borucuk tıkanabilir, o zaman insana uyku uyutmayan şiddetli kulak ağrıları başlar.

  Kulak Akıntıları
  Dış kulaktaki çıbanlardan, iltihaplardan dolayı akıntılar görülür. Ayrıca, ortak kulağın iltihaplanıp cerahat toplaması üzerine, kulak zarı kendiliğinden delinir, cerahat buradan dışarı akar. Bazı şiddetli iltihaplarda kulak akıntıları çok cerahatli, hattâ kanlı olabilir. Bir kazada kafa ve kulak kemiklerinin kırılmasında da omurilik suyu kulaktan dışarı akabilir.

  Kulak İltihapları
  Dışarıdan boğaz yolu ile, ya da içeriden kan vasıtasıyla gelen birtakım mikroplar kulağın her parçasında iltihaplara yol açabilirler. Bunlar arasında en çok görülenleri ve en çok ağrı verenleri orta kulak iltihaplarıdır.

  Orta kulakta iltihap olunca, kulak zarı gerilir, kulakta şiddetli ağrılar başlar. Su iltihaplarda, orta kulağı teşkil eden ufacık boşlukta, iltihabın şiddetine göre, kanlı, kirli salgılar, cerahat toplanır. Kimi vakit, kulak zarı kendiliğinden delinerek, cerahat akar; kimi vakit de, zar delinmez, cerahat mikropları kulağın arkasındaki kemikler arasına dolarak orada şiddetli iltihaplar yapabilirler. O zaman hastanın ateşi yükselir, ağrı artar, kulak arkasındaki kemiklere parmakla basılınca şiddetli ağrı duyulur.

  Bu iltihap çok tehlikelidir; çünkü, vaktinde yetişilip ameliyat yaparak cerahat dışarı atılmayacak olursa mikroplar, kulağın bu parçasına yakın olan beyin zarlarına geçerek, menenjit denen tehlikeli hastalığa yol açabilirler. Bunlar orta kulağın kendini şiddetle belli eden iltihaplarıdır.turkeyarena Ayrıca, orta kulakta verem mikroplarından ileri gelen süreğen (müzmin) iltihaplar da vardır ki bu çeşit iltihaplar, devamlı kulak akıntılarıyla, yıllarca sinsi bir şekilde sürüp gider.

  Kulak Tıkacı
  Dış kulak borusunda birtakım ufacık borular, bezler vardır. Bunlar sarımtırak, yağlı bir madde salarak kulak borusunu daima yumuşak tutarlar, dışarıdan kulağa yabancı cisimlerin girmesine engel olurlar.

  Kulak kiri dediğimiz bu yağlı madde, kimi vakit, kulağın içinde birikip kuruyarak taş gibi bir şekil alır, olduğu yerde sıkışıp kalır. Buna kulak tıkacı denir; çünkü, kulağı bir tıkaç gibi tıkar, kulak zarı üzerine basınç yapar, ağır işitmelere, kulak ağrılarına yol açar.

  Tedavi
  Çok çeşitli olan kulak hastalıklarında yapılacak tedavi de çeşitlidir. Her şeyden önce, hastalığın sebebini ortadan kaldırmak ister; bunun için de derhal doktora başvurmalıdır. Hastalığın cinsine, şiddetine göre, burun ve kulak damlaları, gargara, ağrı dindirici ilaçlar, sülfamitler, antibiyotikler kullanılır, gerekirse ameliyata başvurulur.

  Kulakta Uğultular, Çınlamalar
  Kulak uğultuları, çınlamaları, işitim sinirlerinin tırmalanmasından (tahrişinden) ileri gelir.

  Kulak iltihapları, kansızlık, damar sertliği bu gibi sinir tırmalanmalarına yol açar; ayrıca, bir hastalıkta alınan kinin gibi ilâçlardan da bu gibi tırmalanmalar olur. Bunlardan dolayı ilerigelen sesler çınlama, uğultu, vızıltı, tıkırtı gibi türlü şekillerde olur, insanı çok rahatsız eder.

  Çınlamalar, uğultular kimi vakit gelip geçicidir; uzun zaman sürerse, sık sık olursa doktora başvurmalı, sebebini anlayarak ona göre sebebi ortadan kaldıracak bir tedaviye girişilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş