Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrası Bakım, Yapılması Gerekenler

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 31 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kulak Estetiği Sonrası Bakım
  1- Eve dönüş sonrası istirahatinize, başınız en az iki yastık yüksekliğinde ve düz olarak yatarak devam etmelisiniz(oratalama bir hafta).

  2- Kulaklarınız bandajlı olduğu dönemlerde, kulaklarınıza su değmemeli ve bandajınız ıslanmamalıdır. Alkolsüz ıslak mendille yüz temizliğinizi yaparak, nemlendiricinizi dudaklarınız dahil tüm yüze günde ortalama üç kez kullanınız.Vucudunuzu ılık su ile yıkayabilirsiniz.

  3- Ameliyat sonraki ilk kontrolünüze ertesi gün, ikinci kontrole ise ameliyatan sonraki dördüncü gün geleceksiniz. İlk kontrolde pansumanınız açılarak, yenisi ile değiştirilecektir. İkinci kontrole kadar kulaklarınız kapalı kalacak ve ikinci kontrolünüzde kulaklarınız açılarak kremlenecek ve yaklaşık on gün kullanacağınız saç bandı takılacaktır.

  4- İkinci kontrolünüzden sonra günlük olarak ılık su ve bebek şampuanı ile duş alabilirsiniz. Duş sonrası kulaklarınızın arkasını ve ön yüzünü iyice kurulayıp, reçete edilmiş olan kreminizi hem arkadaki dikiş hattına hemde kulak ön yüzüne bol olarak sürüp saç bandınızı takmalısınız. Kremleme işlemini günde iki kez yapmalısınız.

  5- Saç bandınız kulaklarınızı tam olarak örtmeli,sadece duş alma sırasında bantınızı çıkarıp, duş sonrası uygun kurulama ve kremleme işlemi sonrası hemen takmalısınız. Saç bantı altında kulaklarınız düz olmalı, fazla basınç altında kalmamalı ve gece yatarkende bantlarınız çıkarılmamalı ve kulaklarınızın üzerine yatmamalısınız.

  6- Üçüncü kontrolünüz, ameliyat sonrası yaklaşık 10. günde yapılacaktır. Dördüncü kontrolünüz ameliyatan üç hafta sonra yapılacaktır.

  7- Rutin kontrolleriniz tamamlanana kadar; ağır egzersizler yapmanız, fazla başınızı öne eğdirecek faliyetlerde bulunmanız, deniz-havuza girmeniz, dalış yapmanız, sauna-buhar banyosu, hamam ve solaryuma girmek, güneşlenmek, gözlük kullanmanız yasaktır.

  8- Kulaklarınızdaki ödem (şişlik) ve ekimoz (morluk) ameliyattın üçüncü ya da dördüncü gününden sonra hızla gerilemeleye başlayacaktır. Kulaklarınızdaki ödemin tam olarak geçmesi, sizin fizyolojik yapınız ve ortama bağlı olarak 1,5-2 ayda tamamlanacak ve kulağınız tam şeklini almış olacaktır.

  9- Kulaklarınızdaki saç bantı alındıktan sonrada kulak bakımınız için size reçete edilen losyonunuzu günde iki kez kullanmalısınız.

  10- Kulaklarınız tam olarak iyileşmeden küpe ve gözlük kullanmayınız.

  11- Protein ve sebzeden zengin beslenmek, hafif egzersizler ve yürüyüş yapmak, sigara kullanmamak, güneşten korunmak, ılık suyla yapılan günlük duştan sonra nemlendirici kullanmak, ruhunuzu rahatlatıp mutlu olmaya çalışmak iyileşme sürecinizi kısaltacaktır.
   


Sayfayı Paylaş