Kudret Narı ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kudret Narı ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Papara, Acayip elma, Momordica charantia, Balsam apple, Momordica

  Kudret Narı: Turuncu-sarı renkte, şişkin meyveleri olan, 1-2 metre yüksekliğinde, ince gövdeli, tırmanıcı bir bitkidir. 20 cm'ye kadar büyüyebilen meyvelerinin üzeri pürtüklüdür. Meyveleri momordican adında acı bir madde, uçucu yağ ve reçine içerir. Ayrıca, demir, kalsiyum, fosfor mineralleri ile B vitaminleri başta olmak üzere vitamin ve mineral bakımından da zengindir.

  Yetiştirildiği Yerler: Vatanının doğu Hindistan olduğu tahmin edilen kudretnarı Afrika ve Asyanın tropik bölgeleri ile Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerindede yetiştirilmektedir. Türkiyenin genelikle Yalova ve Bursa civarında yetiştirilmektedir.

  Toplanması-Saklanması: Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudretnarıyağı veya macunu yapılabilir.

  Kudret Narının Faydaları: Hücre yeniler. Karaciğeri güçlendirir. Barsak tembelliğini giderir. Rahim yaralarına faydalıdır. Yanık ve yaralara lapası vurulur. Yaraların çabuk kapanmasını sağlar. Egzama, sedef ve çıban gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. Yaprakları mide ağrısı, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. Aynı zamanda yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içerir. Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastalığına karşı faydalıdır.turkeyarena.net Kolit - Ülser - 12 parmak - Gastrit, Asit fazlası gibi mide-barsak sistemine bağlı tüm hastalıkları kalıcı ve kesin tedavi eder.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kudret Narı Nasıl Kullanılır? Kudret Narının olgunlaşan meyveleri bal ile karıştırılıp dahilen ya da zeytinyağı ile birlikte ezilerek haricen kullanılabilir. Meyvelerinin dışında bitkinin yaprakları ve kökleri de kullanılmaktadır.

  Taze Meyve İçin
  Kudret narı, olgunları balla karıştırılarak tüketilebiliyor. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta eziliyor, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yeniliyor. Üzerine hiçbir şey kullanılmıyor.

  Tazesinin Olmadığı Zaman
  Önce çekirdekleri temizlenen kudret narı, küçük küçük doğrandıktan sonra bir kiloluk bala karıştırılıyor. Ağzı kapalı şekilde bir ay kadar bekletilen karışım, hafif sulanabilir. Bozuldu sanmayın.’ Şeker hastalarının bu karışımı almalarının sakıncalı olabileceğini, bu nedenle zeytinyağı ile kullanımın daha uygundur : ‘Zeytinyağı, meyvenin içindeki etmenleri daha kolay emiyor.

  Halis zeytinyağı içinde 6 ay bekletilen kudret narı ise her sabah bir çorba kaşığı tabağa konularak, 1 çorba kaşığı süzme balla karıştırılarak aç karna yeniliyor. Olgun meyveler bir kavanozun içerisine zeytinyağı ile konuyor. Ağzı kapatılan kavanoz bir ay bekletiliyor. Daha sonra aç karnına yemeklerden önce alınması öneriliyor.turkeyarena.net Hastanın rahatsızlığının şiddetine göre günde üç öğünden önce aç karnına bir kaşık alınabilir.
  [​IMG]
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  Teşekkurler Elif, ilginç bir meyve, bayada faydası varmış, balla karışımı enerji deposu olabilir adı üstünde kudretnarı tpx
   

Sayfayı Paylaş