Kuba Mescidi Nerede Kuba Mescidi Resimleri

Konusu 'Dini Resimler' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 17 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kuba mescidi nerededir? Kuba mescidi resimleri

  Kuba Mescidi Bugün Suudi Arabistan'ın Medine şehri sınırları içerisindedir.

  Türkçe’de Kuba mescidi olarak telaffuz edilen bu mescidin asıl adı Kub’a Mescididir. Peygamber Efendimize (s.a.v) ve Müslümanlara karşı oynanan oyunlardan biri olan Mescid-i Dirar (Zararlı Mescid), işte bu Kub’a Mescid’ine muhalefet olsun diye inşa edilmişti. Kub’a Mescid’i Medine’nin güneyine düşer. Peygamberimiz ile Hz. Ebu Bekir, Mekke’den hicretlerinden sonra, Medine’ye ulaşmadan önce Kub’a’da konakladılar. İki hafta süren bu konaklama esnasında bir mescid inşa edilmiştir. Bizzat Peygamberimiz de (s.a.v) bu mescidin inşasında hazır bulunmuştur. Kur’an-ı Kerim’de bu mescid ile ilgili çok önemli bir ayet bulunmaktadır. Müslümanların arasına fitne sokmak amacıyla fitneci münafıklar tarafından inşa edilen Mescid-i Dırar’a karşı, Kub’a Mescidi, Cenab-ı Allah tarafından vahiyle savunulmuştur. Tevbe Suresinin 108. ayetinde mealen şöyle buyurulmuştur:

  “Asla, o Dırar Mescidi’nde hiçbir zaman namaza durma. Ta ilk gününde, temeli takva üzerine kurulan mescid (Kub’a Mescid’i) senin, içinde namaz kılmana elbette daha layıktır. Orada, tertemiz olmayı arzu eden insanlar vardır. Allah da zaten çok temizlenenleri sever.”

  Bu ayeti kerimenin inmesi ile birlikte, ashab-ı kiram hemen Mescid-i Dırar’ı yıkarak yok etmiştir. Rivayete göre, Peygamberimiz de bu mesciddeki namazın önemine şöyle işaret etmiştir:

  “Kim, Kub’a Mescid’inde namaz kılarsa onun için bir Umre sevabına denk sevap vardır.”

  [​IMG]

  Bunun için Kub’a Mescid’i önemli bir mesciddir ve münafıkların oyunlarını boşa çıkarmanın sembolüdür. Peygamberimiz de zaman zaman, özel olarak bu mescidde namaz kılmak üzere oraya gelmişlerdir.
   


Sayfayı Paylaş