Kro Kimdir?Nedir?Neden Kro Denir? :)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve YaRaLi CoCuQ tarafından 1 Eylül 2007 başlatılmıştır.

 1. YaRaLi CoCuQ Well-Known Member


  Arkadaşlar bildiğiniz gibi halk arasında vardır bu tabir. Bazı insanlara "kro" deriz. Hepimizin kullandığı bu "kro" kelimesi nerden gelmektedir açıklayayım.

  Kro kelimesi aslında neandertallere benzeyen ve insanın evriminde bir zamanlar var olmuş ve sonra ortadan yok olmuş eski bir insan ırkı olan "Cro Magnon" dan gelmektedir. Şu açıklama daha aydınlatıcı olur:

  Cro-magnon sınıflaması, 30.000 yıl önceye kadar yaşadığı tahmin edilen bir ırktır. Kubbe şeklinde bir kafatasına, geniş bir alına sahiptir. 1600 cc.'lik kafatası hacmi, günümüz insanının ortalamasından fazladır. Kafatasında kalın kaş çıkıntıları vardır ve arka kısımda, Neandertal adamının ve Homo erectus'un karakteristik özelliği olan kemiksi çıkıntı bulunmaktadır.

  Avrupalı bir ırk olarak kabul edilmesine karşın, Cro-magnon kafatasının yapısı ve hacmi, günümüzde Afrika ve tropik iklimlerde yaşayan bazı ırklara fazlasıyla benzemektedir. Bu benzerliğe dayanarak, Cro-magnon'un Afrika kökenli eski bir ırk olduğu tahmin edilir. Diğer bazı paleoantropolojik bulgular, Cro-magnon ve Neandertal ırklarının birbirleri ile kaynaşarak, günümüzdeki bazı ırklara temel oluşturduklarını göstermektedir. Dahası günümüzde Cro-magnon ırkına benzer etnik grupların Afrika kıtasının farklı bölgelerinde ve Fransa'nın Salute ve Dordonya bölgelerinde hala yaşadığı kabul edilmektedir. Polonya ve Macaristan'da da aynı özelliklere sahip insanlara rastlanmıştır.

  Sonuç itibariyle, bu insanların hiçbiri "ilkel tür"ler değildir. Tarih içinde yaşamış veya diğer ırklara karışıp asimile olarak ya da soyları tükenip yok olarak tarih sahnesinden çekilmiş farklı insan ırklarıdır

  ALINTIDIR...
   


 2. SHaDe_19 Well-Known Member

  ellerıne saglık kanka guzel paylasım
   
 3. R.CARLOS Guest

  güzel paylaşım
   
 4. ShaDow_19 Well-Known Member

  :D Paylaşım için tşkrler ladess..
   

Sayfayı Paylaş