Krizle tasarruf sağlayan lastiğe rağbet arttı

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 2 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Michelin'in ürettiği tasarruflu lastik,
  şirket satışlarını yüzde 15 artırdı. Şirket satış artışını ekonomik kriz sonrası kullanıcıların tasarruf eğiliminin artmasına bağlıyor.

  [​IMG]

  Kriz, enerji, su, yakıt gibi önemli giderlerde tasarruf sağlayan ürünlere talebi arttırdı. Lastik sektörünün önde gelen markalarından biri olan Michelin de yakıt tasarrufu sağlayan lastiklerin satışlarında yüzde 15'lik bir artışa imza attı. Michelin Türkiye Pazarlama Direktörü Sertan Akçagöz, "Kullanıcı 100 kilometrede 0,2 litre yakıt tasarrufu sağlıyor. Bu da Türkiye gibi benzinin çok pahalı olduğu bir ülkede önemli bir rakam" diye konuştu.

  2008 kriz yılı olmasına rağmen büyümeye devam ettiklerini 2009 yılında da yüzde 15'lik bir büyümeye hazırlandıklarını kaydeden Akçagöz, Michelin Türkiye'nin 2007 yılında 13 stratejik ülkeden biri olarak seçildiğini, bunun da büyümede önemli bir rol oynayacağını açıkladı.

  Akçagöz, "Kamyonda pazar dördüncüsüyüz. Pazar büyümesi olarak hızlı bir grafiğimiz var. Pazarın 2 katı büyüyoruz. Son 3 yılda yüzde 10-15 büyüme hızı koyduk. 2009'da da aynı oran olacak" diye konuştu. 2009 yılında bayi ağını genişletme yatırımlarına da odaklanacaklarını ifade etti.

  Orjinal ekipman pazarı daralacak

  Türkiye'de binek pazarının henüz tam olarak potansiyelinin ortaya çıkmadığını da belirten Akçagöz, şu anda Türkiye'de 1.000 kişiye 90 araç düşerken, Avrupa'da 250 araç düştüğünü söyledi. Türk binek pazarının daha gidecek çok yolu olduğuna dikkat çeken Akçagöz, "Türkiye'de yılda 7.5-8 milyon arasında binek lastiği satılıyor. Araç sayısı ise 8.8 milyon" dedi. Türkiye'de yılda 1.5 milyon kamyon lastiğinin satıldığını da belirten Akçagöz, buna karşılık toplam ağır vasıta sayısının ise 1 milyon düzeyinde olduğunu vurguladı. Akçagöz, Türkiye'de birçok Avrupa ülkesinden daha fazla ağır vasıta lastik satıldığını söyledi.

  Krizin, lastik değişim pazarında henüz Türkiye'ye yansımadığını ifade eden Akçagöz, ancak orjinal ekipman pazarında bir revizyon olacağını söyledi. Akçagöz, şöyle devam etti: "Kriz ortamında yeni araba alınmayacak. Bu yüzden orjinal ekipman pazarı daralacak. Ancak varolan arabalar lastiklerini değiştirecekleri için değişim pazarı ise krizden çok etkilenmeyecek. Krizin artmasıyla ağır vasıta ve uluslararası nakliyat hizmetleri olumsuz etkilenecek. Çünkü Avrupa'dan taşınacak mal bulamayacaklar. Bireysel kargocular da etkilenecek. Krizden ilk etkilenen otomotiv oldu ve onu besleyen sektörlere de sıra gelecek. Kısa vadede orjinal ekipman pazarı daralacak.."
  02.01.2009, Cuma
   


Sayfayı Paylaş