Kriz Japon otomotiv devlerini de vurdu

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Dünya ekonomisindeki yavaşlama Japon otomotiv devlerini de vurdu. Toyota, Honda ve Nissan, otomotiv talebinin düşmesi üzerine global üretimlerinde kesintiye gitti.

  Toyota, ağustos ayında global üretimi yüzde 17 oranında azaltırken, Honda'nın üretimi yüzde 4.8, Nissan'ın üretimi de yüzde 5.5 oranında düştü.

  [​IMG]

  Toyota, global üretimi 12 yıldan bu yana ilk kez bu kadar yüksek bir oranda düşürdü. Model bazında en büyük düşüş ise SUV modeli Pilot ile minivan modeli Odyssey'de gerçekleşti.

  Japon devlerinin üretimi düşürmesi hiswse4 senetleri üzerinmde de etkili oldu. Tokyo Borsası2nda Toyota hisseleri yüzde 2.5, Honda hisseleri yüzde 4.4, Nissan hisseleri de yüzde 4.9 değer yitirdi.

  Öte yandan araştırma şirketi J.D. Power & Associates'in tahminlerine göre ABD'de yeni otomobil satışları 14.2 milyon ile son 15 yılın en düşük seviyesine gerileyebilir.

  Araç talebindeki gerilemeyi değerlendiren analistler, finansal piyasalardaki kriz, yüksek petrol fiyatları ve sıkılaşan kredi koşullarının pazarı olumsuz etkilediğini düşünüyor.

  Türkiye'ye ek yatırım
  Honda, ABD pazarına bağımlılığını azaltmak için son yıllarda Çin ve Rusya'ya özel bir ilgi gösteriyor. Honda Rusya'daki talebi karşılamak için geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye ek yatırım yapacağını ve üretim kapasitesini artıracağını açıklamıştı. Honda'nın Rusya'da Ağustos ayına kadar olan satışları geçen senenin aynı dönemine göre iki kattan fazla artış gösterdi..

  25.09.2008, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş