Kredi kartınız ile ilgili bilmeniz gerekenler

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  KREDİ KARTINIZLA İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER

  Kredi kartlarının en iyi yanı sürprizleri olmamasıdır, çünkü kart sahibine kredi kartıyla birlikte kartı nasıl kullanması gerektiğine ve kartla ilgili uygulamalara dair her türlü bilgi gönderilir. Beklenmedik bir durumla karşılaşmamak için yapılması gereken bu bilgilerin okunmasından ibarettir. Sorumlu bir kart kullanıcısı olarak bankaların kullandığı terimleri bilmek gerekir.


  Faizsiz Kredi Dönemi (Grace period): Son ödeme tarihinde borcunuzun tamamını öderseniz hesabınıza faiz uygulanmaz. Böylece yaklaşık 25 günlük bir süre ile bankanın parasını faizsiz olarak kullanmış olursunuz. Kredi kullandığınız süre ile son ödeme tarihi arasında, bankanın faiz uygulamadan borç verdiği bu döneme 'grace period' denir.


  Faiz Hesaplama Yöntemi: Bankaların faiz hesaplama yöntemi birbirinden farklılık gösterir. Bankanızın uyguladığı sistemi öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Araba veya ev kredisinden farklı olarak kredi kartının faizi günlük ya da aylık olarak hesaplanabilir. Eğer borcunuzun tamamını ödemezseniz, ödenmemiş kısma faiz uygulanacaktır ve faiz hesabınıza eklenir. Her ay bu şekilde devam ettiğinizde borcunuz birikir, faizin faizini ödemek durumunda kalırsınız. Eğer yüklü miktarda kredi kullanıyorsanız, sadece asgari tutarı ödemek pahalıya mal olacaktır.


  Harcamalarınızı Zamana Yayın: Tatil döneminden ya da ihtiyaçlarınızın artacağı herhangi bir dönemden önce asgari tutarın üzerinde ödemeler yaparak kredi borcunuzu azaltabilirsiniz. Böylece harcamalarınızın arttığı dönemde borcunuzun birikmesini önleyebilirsiniz. Böylece limitinizi aşma riskinden de kurtulmuş olursunuz. Unutmamalısınız ki nakitle alışveriş yapmak yerine tüm harcamalarınızı kredi kartınızla yaparsanız borcunuz sürekli artar. Her ay borcunuzun tamamını ödemezseniz gereksiz yere faiz ödemiş olursunuz.


  Kredi Kartınızla Nakit Çekmek: Nakit çekmek alışverişten farklı şekilde değerlendirilir. Kredi kartıyla nakit çekildiğinde ay sonundaki ödeme gününden itibaren değil naktin çekildiği günden itibaren faiz uygulanmaya başlar. Ayrıca nakit çekme faizi daha yüksektir.


  Kredi Kartıyla İlgili Ücretler: Bazı bankalar kartınızı yeni aldığınızda veya yenilediğinizde 'kart ücreti' tahsil ederler. Bazı kredi kartlarının yıllık kart ücreti (annual fee) vardır. Bunun dışında gecikme ücreti (late fee), kredi kartı başvuru ücreti (application fee), nakit çekme ücreti (cash advance fee), limit aşım ücreti (limit exceeding fee) de vardır. Bazı bankalar ise borçlarının tamamını her ay ödeyen yani 'bakiyesiz hesabı' olan müşterilerine ücret uygular.


  Sistem Nasıl Çalışır? Kredi kartı kullanarak yaptığınız özünde banka kredisi kullanmaktır. Siz alışverişinizi yaptığınızda satıcı firmaya olan borcunuzu banka öder. Bir ay süreyle yaptığınız harcamaların toplamı o aylık borcunuz olarak size hesap ekstresi ile bildirilir. Hesap ekstresinde belirtilen son ödeme tarihi itibariyle bankaya geri ödenmemiş tutar sizin bankadan aldığınız borcun toplamıdır. Bankanın size kullandırdığı para karşılığı aldığı ücrete faiz denir. Dolayısıyla her ayın sonunda borcunuzun tamamını öderseniz hiç faiz ödememiş olursunuz. Kart kullanıcısının kartla ilgili terimleri ve uygulamaları öğrenmesi gerekir, zira her bankanın kendine özgü uygulamaları vardır.

  Kredi kartı faizleri belirtilirken yıllık bileşik faiz anlamına gelen 'APR' kısaltması kullanılır ancak hesaplamalar aylık olarak yapılır. Diyelim ki kartınızın yıllık faizi %18. Kredi kartınızla aldığınız bir ürünün fiyatı da 100$. Bu üründen kaynaklanan borcunuzu bir yılda öderseniz sene sonunda 18$ faiz ödeyeceksiniz demektir. Eğer sürekli olarak borç bakiyeniz olur ve borcunuzun bir kısmını öderseniz (revolving balance) kredi maliyetinizin içinde faizin faizi de olacaktır (compound interest). Şayet bankanız ödenmemiş faiz tutarına faiz uyguluyorsa (ki genelde uygulanan sistem budur) sene sonunda toplamda ödemiş olacağınız faiz APR'ın çok üzerinde olacaktır. Bankalar aylık faizi hesaplamak için APR'ı 365'e bölerek günlük faizi hesaplar. Bizim örneğimizdeki %18 APR için hesaplanacak günlük faizden aylık %1.5 faiz değerine ulaşılır. Günlük faiz değerinden aylık faize ulaşılmasının nedeni ortalama olarak her gün için ne kadar kredi kullanıldığının belirlenerek hesaplanmasıdır. Bankanın yaptığı, ayın her günü için borç tutarını toplayıp 30'a bölerek her gün kullanılan ortalama kredi değerinin bulunmasıdır. Bu değer günlük faizle çarpılarak o ayın toplam faizi hesaplanmış olur. Sonuçta tekrar belirtmekte yarar var ki her ayın sonunda borcunuzun tamamını öderseniz bu faiz hesaplarını yapmanıza gerek kalmaz, hiç faiz ödemezsiniz.

  Bütün araçlar gibi gerektiği gibi kullanıldığında kredi kartı çok büyük avantajdır. Bilinçli kullanıcılar bankadan gelen bütün bilgileri okuyarak hesap bildirim cetvelindeki bilgileri tam olarak anlarlar. Unutmamalısınız ki hesap ekstrenizde anlamadığınız herhangi bir konu olduğunda müşteri hizmetlerini arayıp bilgi almak en doğal hakkınızdır.
   


Sayfayı Paylaş