Kredi çekmek haram mı

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 28 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Bankalardan faizle kredi almak hangi mecburi durumlarda helal olabilir?

  Kredi, faizli borç demektir. Faiz de İslam dininin en ağır yasaklarından biridir. Çok zor şartlar altında kalan bir Müslüman, nasıl ölmemek için domuz eti yiyebilirse faizden de ancak bu kadar kötü şart altında yararlanabilir. Başa gelen ilk maddi sıkıntıda hemen krediye, faize yönelmek doğru bir davranış olamaz. “Haramları mubah kılan zaruret”, herkesin istediği şekilde yorumlayabileceği esnek bir kavram değildir.

  “Ama zor durumdayım, kredi alamaz mıyım?” sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Unutulmamalıdır ki maddi açıdan rahat durumda olanlar zaten faizli borç alarak kendilerini sebepsiz yere sıkıntılara sokmazlar! Asıl zor duruma düşüldüğü anda faizden uzak durmak gerekir ki imtihan tam da burada devreye girmektedir. Bir ayetinde Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

  “Sizi biraz korku, biraz açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile yıpratıcı bir imtihandan geçireceğiz; bundan kaçış olmaz. Sen sabır gösterenlere müjde ver. Onlar, başlarına bir sıkıntı gelince şöyle derler: “Biz, Allah’a aidiz. Zaten, ona döneceğiz”. Onların üzerinde Rablerinin verdiği olgunluklar ve bereket bulunur. Yola gelenler işte onlardır.” (Bakara 2/155-157)

  Başka bir ayette ise şöyle buyurulur:

  “Ey iman edenler! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 2/153)

  Bu yüzden Müslüman her türlü sıkıntıya rağmen sabretmeli, daha çok çalışmalı ve asla harama tevessül etmemelidir.

  Kredi konusunda bir başka fetva ise şöyledir;

  Caizdir diyen ulema var, değildir diyen ulema var. Artık kendi tercihlerini kendi kararlarını versinler. Çok zaruri olunca mesken için kredi almak caizdir diyen ulema var, illa "alayım" diyorsa ondan istifade eder. Yok "hele param müsait olsun da o şekilde girişeyim" derse o da daha güzeldir.
   


Sayfayı Paylaş