Koroner Anjiyografi Komplikasyonları, Riskleri

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 31 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Koroner Anjiyografi Komplikasyonları, Riskleri
  Her tıbbı veya cerrahı girişim gibi anjiyografi tetkikinin de seyrek de olsa riskleri vardır. Bunlar damar giriş yerinde kanama, böbrek fonksiyonunda bozulma, gelip geçici aritmiler ve felçtir.

  Kanama: En sık görülen sorundur. Özellikle aspirin, coumadin, heparin vb ilaçlar alanlarda veya baska hastalıklar nedeniyle kan pıhtılaşma bozukluğu olanlarda kanama riski daha yüksektir. Kasıkta kanamaya bağlı şişlik ve ağrı olabilir. Bu durum genellikle önemsizdir ve bir kaç gün veya haftada tamamen ortadan kalkar. Çok seyrek olarak kan nakli ve damarda cerrahi tamir gerektirecek kadar önemli sorunlar olabilir.

  Böbrek fonksiyonunda bozulma: Anjiyografi sırasında kullanılan boya maddesi böbrekler yoluyla vücuttan atılır. Bu madde böbrekler için belirli bir oranda toksiktir. Özellikle önceden böbrek hastalığı olanlarda, şeker hastalarında veya ileri yaştaki kişilerde bu maddenin böbrek fonksiyonlarını etkileme riski daha yüksektir. Ancak kalıcı böbrek hasarı çok seyrektir; ve daha çok, önceden böbrek sorunu olan kişilerde ortaya çıkar.

  Ritim bozuklukları: Kalp içinde veya kalp damarları yakınında kateterlerin bulunması mekanik olarak kalbi rahatsız ederek bazen önemli aritmilere neden olur. Bu durum seyrektir ve hemen müdahale ile sonlandirilabilir; sadece bu durumdan dolayı kalıcı yaşamsal bir tehlike genelde oluşmaz.
  Felç: Bazen özellikle ileri yaştaki kişilerde veya damar yapısı ileri derecede hasta olanlarda geçici veya kalıcu felç gelişebilir. Bu durum damar içinde hareket eden kateterin damardaki bir ateroskleroz plagını veya parçasını mekanik olarak koparması sonucu dolaşıma katmasına ve bu küçük pıhtı parçasının beyin damarlarını tıkamasına bağlı olarak gelişir.

  Tüm bu riskler arasıda felç ve ölüm riski gibi ciddi tehlike olasılığı % 0.1 (binde bir) oranındadır.

  Risk oranı hastanın yaşına (yaşlılarda daha fazladır), anjiyografik girişimin hangi kosullarda yapılmakta olduğuna (acil girişimlerde daha fazladır), hastada başka hastalıklar olup olmadığına göre degişiklik gösterir (kalp yetmezliği olanlarda, şeker hastalarında, böbrek hastalarında, yaygın damar hastalığı olanlarda, akut kalp krizi geçirmekte olanlarda risk daha fazladır). Daha da önemlisi, tıbbi veya cerrahi tüm girişimlerde bilinen kural bu alanda da geçerlidir, söz konusu risk olasılığı anjiyografiyi yapan hekimin ve merkezin deneyimine göre degişebilir
   


Sayfayı Paylaş