Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve ot-gu tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Köpeğin zehirlenmesi, Köpeğin zehirlendiğini nasıl anlarız ve zehirlenen köpeğinizi nasıl kusturacaksınız tüm bu soruların cevabını konumuzda bulacaksınız;

  Vücuda zarar veren herhangi bir madde zehirdir. Köpekler, doğaları gereği meraklıdırlar ve küçük şeyleri yakalama eğilimindedirler veya çevredeki cisimleri tanımaya çalışırlar. Bu durum, onların böceklerle, ölü hayvanlarla ve zehirli bitkilerle temas etme sonucunu doğurur. Böyle olunca zehirlenmeden kuşkulanılan olayların çoğunda gerçek etken bilinemeyebilir. Hayvan sahibi, hayvanın ne yediğini kesin olarak bilmiyorsa, zehirlenmeye neden olan maddeyi yada bitkiyi saptamak son derece zordur veya olanaksızdır. Bazı bitki topluluklarının sadece bir kısmı zehirliyken bazılarının da tümü zehirlidir. Bunların yenmesi çok değişik belirtiler ortaya çıkarır. Ağız-boğaz irkiltileri, salya akışı, kusma, ishal, halüsinasyonlar, nöbet, koma ve ölüm gibi durumlar ortaya çıkar. Bazıları sadece deride kızarıklıklara sebep olur. Kedi ve köpekler zaman zaman ot yerler. Ot bulamadıklarında belki de kendileri için zehirli olabilecek bitkileri yiyebilirler. Bunun dışında köpeğin yaşı, can sıkıntısı, beslenme alışkanlığı ve çevresindeki bitki popülasyonu gibi koşulların etkisiyle de bitkisel zehirlenmeler meydana gelir. Genç köpekler, diş etlerinin kaşınmasına bağlı olarak çevredeki her şeyi kemirme eğilimindedirler. Böyle olunca zehirli bitkilerle temas etme olasılıkları, erişkinlere oranla daha yüksektir. Köpekler hangi yaşta olursa olsunlar hapsedilmeleri ve can sıkıntısı çevredeki objeleri çiğneme durumunu yaratır. Kafeste veya etrafı bir yerde bulunan köpek, hemen yanı başındaki bitki ile ilgilenmeye başlayacak ve onu kemirecektir. Bitkinin zehirli olması, köpeğin zehirlenmesi sonucunu doğurur. turkeyarena Mutfak artıkları ile beslenen köpeklerde de bitkisel kökenli zehirlenmelerle karşılaşılır. Et ve sebze karışımı gıdalarla beslenen obur bir köpek mutfak artığı olan patates kabukları, soğan, şeftali, kayısı çekirdeği gibi zehirlenmeye yol açabilecek şeyleri yiyebilir. Hareketli sosyal yaşantının gereği olarak köpeklerimizle seyahatler yaparız. Meraklı ve seçici olmayan köpekler yeni bölgedeki tanımadıkları bitkilerle zehirlenebilirler.

  Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri

  • Zehirler yenebilir, solunabilir veya deri yoluyla emilebilir. Zehirlenmenin belirtileri hemen görülebilir, saatler ya da günlerde alabilir.
  • Kusma veya ishal (kan ya da yutulan zehirden parçalar bulunur veya bulunmaz).
  • Felçler veya aşırı heyecan, titreme, depresyon, uyuşukluk veya koma gibi diğer anormal zihinsel süreçler/ durumlar.
  • Salya akıtma (ağızda sulanma veya köpürme)
  • Şişmiş, kızarmış, tahriş olmuş deri ya da gözler.
  • Ağızda yaralar, dudakların veya derini yanması.
  • Ağız ayda anüsten kan gelmesi veya herhangi bir vücut çürüğü.
  • Eve ya da bahçeye çiçek almadan önce hayvanlar için zehirleyici olan ve olmayan bitkileri veterinerinize sorun. Zararsızlığında emin olmadıkça her bitkinin zararlı olabileceğini fark edin.

  Köpeklerde zehirlenmenin tedavisi

  • Veterineriniz öneriyorsa ağız yoluyla evdeki hidrojen peroksit (%3 miktarında) verebilirsiniz. Yani vücut ağırlığının her 500 gr ‘mı için bir çay kaşığı, veterinere giderken 3 kereye kadar her 15–20 dakikada bir uygulanabilir.
  • Köpeğinizin ne yediğinden emin değilseniz, kusmuğu hastaneye götürün maddenin ne olduğunu biliyorsanız kusmuk ve zehrin olduğu kabı alın her tür zehirlenme olayında hayvanınızı mümkün olduğunca çabuk veterinere götürün.
  • Kusturamıyorsanız, hayvanın midesinin pompalanmaya ihtiyacı olabilir.
  • Yutma bir süre önce olmuş ve zehir zaten kısmen emilmişse daha fazla emilmeyi engelleme çabaları gerekli olacaktır, buna hayvana tıbbi kömür vermek de dâhil olabilir.
  • Birkaç zehrin panzehiri vardı. Panzehiri belirlemek için veteriner hayvanın ne yediğini bilmelidir.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Köpeğinizi Nasıl Kusturacaksınız;

  Aşağıdaki durumlarda kusturmak ÇOK tehlikelidir.

  1- Asit, alkali, solvent gibi maddeler yutulduğunda.
  2- Ciddi depresyon veya koma durumlarında.
  3- Petrol türevleri yutulduğunda.
  4- Trankilizan ilaçlar yutulduğunda (Kusmaya engel olurlar).
  5- Sivri yada keskin cisimler yutulduğunda (Yemek borusu veya mide tahribatı yapabilir).
  6- Zehirli madde yutulduktan sonra 2 saat veya daha fazla zaman geçmişse (Zehir emilmiş olacağında).

  Kusturmak için aşağıdakilerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

  1- İpeka şurubu (Bir tatlı kaşığı, 5 kg için).
  2- %3 lük hidrojen peroksit – oksijenli su – içirin (1-3 tatlı kaşığı, her 10 dakikada bir 3 kez tekrarlayın).
  3- Dil köküne ½-1 yemek tuzu koyun veya aynı miktarda birazık su ile içirin.
  4- Bir çorba kaşığı hardal yedirin.

  Zehirin emilimini önlemek veya geciktirmek amacıyla;

  1- Aktif kömür ve su karışımından (1 gram kömür - 4cc su) 1kg ağırlık için bir tatlı kaşığı içirin.
  2- 30 dakika sonra 4.5kg ağırlık için bir tatlı kaşığı sodyum sülfat veta 2.5kg ağırlık için bir tatlı kaşığı magnezyum hidroksit verin.

  Yukarıdaki maddeler bulunamıyorsa; Süt, yumurta akı, bitkisel yağ içirin ve ılık su ile lavman yapın.

  Zehirli madde köpeğin derisine bulaşmışsa su ve sabunla yıkayın veya tamamen banyo yaptırın. Deriyi irkiltmeyen bir madde bile olsa bunun uzaklaştırılması gerekir. Çünkü; bu haliyle zarar vermese bile, hayvanın yalaması sonucunda zehirlenme oluşabilir.

  Sinirsel belirtilerin ortaya çıktığı durumlarda mümkün olan en kısa zamanda veteriner hekime gidin. Kusmaktan bir parça veya zehirin orijinal kutusunu da beraberinizde götürün. İlk yardım uygulamada asla gecikmeyin.
   

Sayfayı Paylaş