Köpeklerde Uyuz Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve ot-gu tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Köpeklerde Uyuz Nasıl Anlaşılır? Köpeklerde Uyuz Hastalığı Nedir? Köpeklerde Uyuz Hastalığı ve Tedavisi hakkındaki bilgileri konumuzun içeriğinde detaylı olarak bulabileceksiniz;

  Sokaklarda sahipsiz olarak dolaşan sokak köpeklerinden sıkça aşina olduğumuz uyuz rahatsızlığı köpek hastalıkları içerisinde çok yaygın olarak görülebilen bir deri hastalığıdır.

  Köpeklerde görülen uyuzun farklı çeşitleri olmakla birlikte bu hastalığa sebep olan parazitler derinin epidermis tabakası ve kıl foliküllerine yerleşebilen mikroskobik boyuttaki canlılardır.

  Türkiye’de bulunan köpeklerde genel olarak görülen uyuz etkeni çeşitleri
  • demodex
  • otodectes
  • sarcoptes
  • notoedres türleridir.

  Bu türlerden köpeklerde uyuz hastalığına büyük çoğunlukla sebebiyet veren uyuz etkeni demodextir ve bu tür çoğu sağlıklı köpeğin derisi üzerinde bulunabilmektedir.

  Yine de uyuz hastalığının oluşabilmesi için köpeğin bağışıklık sisteminde ciddi bir zafiyet oluşması önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş genç köpeklerde görülme ihtimali yüksektir. Bir diğer önemli neden ise köpeklerin vücut derilerinin güçsüzleşmesine ve hastalıklara daha açık hale gelmesine neden olan köpeğe sık banyo yaptırılmasıdır.

  Köpeklere Uyuz Hastalığı Nasıl ve Nereden Bulaşır?

  Köpekler arasında uyuz hastalığının bulaşma şekillerine değinmek gerekirse hasta hayvan ile yakın temasta bulunan köpekler öncelikli olarak bulaşma riskiyle karşı karşıyadır. Ancak direkt temas dışında da hasta köpeklerin kullanmış oldukları yemek kabı, tasma vb. malzemelerden veya bulunmuş oldukları ortamlardan da hastalığın bulaşma ihtimali olabilmektedir.

  Köpeklerden İnsanlara Uyuz Bulaşma İhtimali Nedir?

  Köpeklerde yaygın olan uyuz etkenlerinin çoğu insan derisi üzerinde kolayca yerleşememekte ve dolayısıyla insana karşı köpeklerden kaynaklı bir bulaşmaya çok kolay rastlanmamaktadır. Ancak yine de özellikle açık yarası bulunan insanların uyuz hastalığına yakalanmış köpeklerle yakın temastan kaçınması bulaşma riskine karşı dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

  Aşırı stres gibi bağışıklık sisteminde zafiyete sebep olan durumlarda uyuz etkenlerinin kolayca yerleşip üreyebilmeleri mümkündür.

  Uyuz Belirtileri Nelerdir?

  Hastalığa yakalan köpeklerde görülen başlıca belirtiler;
  • Kızarıklık
  • Kaşıntı (Demodex türüne bağlı uyuz vakalarında kaşıntı az olabilir veya hiç görülmeyebilir)
  • Tüy dökülmesi
  • Deride yaralar, kabuklanma ve kepeklenme
  • Deride kötü koku
  • Derin renginde matlaşma

  Köpeklerin Uyuza Bağlı Tüy Dökülmeleri Vücudunun Nerelerinde Görülebilir?

  Köpeklerde Uyuz Hastalığı ve Tedavisi Uyuza yakalanan köpeklerde çıplak olarak görülen vücut derisi lokal olarak başlarken şiddetli vakalarda vücudun genelinde görülebilmektedir. Uyuzun çeşidine göre de değişebilen tüy dökülmelerine baş bölgesinde yüz çevresinde ve kulak çevresinde, boyunda, bacaklarda ve kuyrukta, karın ve kasık bölgesinde sıkça rastlamak mümkündür.

  Nasıl emin olabiliriz?

  Tüy dökülmesi görülen bölgeden deri kazıntısı yöntemiyle alınabilecek örneklerin mikroskopta incelenmesiyle görülebilecek uyuz etkenlerinin varlığı ile kesin teşhis konulabilir.

  Köpeğimizin uyuzdan korunması için almamız gereken tedbirler nelerdir?

  Köpeğin deri sağlığı için gereken genel dış bakım uygulamaları doğru uygulandığı zaman uyuz hastalığına karşı da daha dirençli bir duruma gelmesi sağlanmış olacaktır. Köpeğin deri sağlığının korunması için gereken bakımın başında günlük olarak tımar bakımının yapılması söylenebilir. Köpeklerin deri sağlığı için çok sık yıkamaktan da kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır. Aşırı yıkanan köpeklerde deri hastalıklara daha açık hale gelmektedir. turkeyarena Köpeğin bulunduğu ortamların sağlığı da etrafta ve kullandığı malzemelerde uyuz etkenlerinin bulunup bulunmaması da dikkat etmemiz gereken bir diğer konudur. Bunun için diğer köpeklerle ortak kullanılan ortam ve malzemelere dikkat edilmelidir.

  Uyuz olan köpeklerin tedavi edilme şansları ne kadardır?

  Köpeklerin uyuz tedavileri sahipleri tarafından gereken emek ve ilgi gösterildiği durumlarda başarı şansı genel olarak yüksektir. Ancak bağışıklık sistemi aşırı kötü durumda olan köpeklerde tedaviye cevap alınamayabilir. Uyuzun genel olarak tüm vücuda yayılmış olduğu durumlarda ve 1 yaşından küçük köpeklerde iyileşme şansı yarı yarıyadır. Uyuz hastalığının lokal olarak görüldüğü genç ve fiziki kondisyonu güçlü köpeklerde herhangi bir tedavi uygulanmasa bile 7-8 hafta içinde vakaların %80′den fazlasında iyileşme görülmektedir.
   


Sayfayı Paylaş