Köpeklerde Pire

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve ot-gu tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Köpeklerde Pire Tedavisi Nasıl Olur ve Köpek pirelerine karşı ucuz, kolay ve doğal yöntemlerden de bahsetmek istiyorum;

  Pire tarağı ile tarayarak, banyo yaptırarak, bitkisel pire tasmaları veya doğal pire tozları ile kolayca pirelerle mücadele edebilirsiniz. Kesinlikle hayvan sağlığını etkileyen kimyasal, hormonel yöntemlere gerek yoktur.

  Köpekte görülen dış parazitler pire, bit, kene, uyuzdur. Pire herkesin tanıdığı bir parazittir. Bunlar sıçrayan, sürekli yer değiştiren ve köpeğin kanını emmekle kalmayıp hastalık bulaşmasına sebep olan parazitlerdir. Köpek piresi Pulex serraticeps adını taşır ve insanda köpekteki kadar barınamaz. Her pire 500 kadar yumurta bırakabilir ve aylarca beslenmeden yaşayabilir. Pireye karşı veteriner hekimin tavsiye ettiği ilaçlar kullanılabilir. Veya köpeğin boynuna takılabilen, pireye karşı geçici bir süre koruma sağlayan tasmalar kullanılabilir. Pireyle mücadele komple olmalıdır. Sadece köpek üzerinde pire mücadelesi yapmak yeterli değildir. Pireye ve larvalarına karşı toz veya sıvı ilaçlar, köpeğin bulunduğu her yere uygulanmalıdır.

  Eğer köpeğinizde pire varsa büyük olasılıkla sizin bundan haberiniz vardır. Genelde onları görmek kolaydır. Pireler köpeğin kanını emerek beslenirler . Kaşıntıya ,alerjilere ve yutulduklarında barsak şeritlerini bulaştırırlar. Rutin pirelere karşı mücadele etmek en etkin yöntemdir. Yaşadığınız bölgeye göre, pire mevsimi birçok ay sürebilir. Pirelerin yumurtaları köpek üzerinde açılmaz bulunduğu ortamda uygun koşullarda açılır ve larval gelişimini tamamladıktan sonra köpeğe veya ortamdaki diğer hayvan ve insanlara geçer. Onun için sizin hem hayvanınızı hem de çevrenizi (hayvanın bulunduğu yeri ) ilaçlamanız gerekir. Her 1-2 haftada onun yatağını yıkayınız. Halıları ve aralıkları iyice makineden geçiriniz. (sonra kir torbasını atınız) Ve hayvanınıza Veteriner Hekiminizin önerdiği pire tozu, sprey, veya sıvı ilacı kullanınız.

  Kendi pire tasmanızı yapın: Köpeğinizin kumaş tasmasına ya da köpek bandanasına birkaç damla ökaliptus esans yağı, çay ağacı (tea tree) esans yağı, citronella esans yağı, lavanta esans yağı veya geraniyum esans yağlarından birini iyice sürün. Haftada bir uygulamayı unutmayın.

  Hazır alacaksanız bitki özlü pire tasmaları kullanın. Kimyasal içerikli tasmaları kullanmayın. Köpekler için yeşil renkli bitkisel pire tasması çoğu petshopta bulunabiliyor.

  Evinizde: Pireler zamanlarının çoğunu mobilyaların kuytu köşelerinde rahatsız edilmeden bir köpek geçip de üzerine atlamak için bekleyerek geçirirler. Köpeğinizin yatağını 40 derecede sabunlu suda yıkarsanız, pireler bundan sağ çıkamazlar. Eğer son durulamaya ökaliptus esans yağı eklerseniz bu Avustralya Sidney Üniversitesinin araştırmasına göre %99 ev tozu akarlarını da pirelerin yanı sıra öldürecektir.

  Pire istilası durumunda evinizi 2 hafta boyunca her gün elektrik süpürgesi ile süpürün. Tekrar süpürge yapmadan bir gece önce normal sofra tuzunu köşelere ve halılara serperek bir gece bekletin. turkeyarena En son elektrik süpürgesinin torbasını atmayı unutmayın.

  Elektrik süpürgesi kullanırken önceden torbanın içine diatomik toprak ya da pire tasmasından bir parça kesip koyun. Ciddi pire sorunlarında elektrik süpürgesi ile süpürdükten sonra torbasını sıkıca kapatarak dışarıdaki çöpe atın, ya da torbayı yakın. Pire istilası durumunda halılarınızı buharla temizleyin.

  Taramak: Her gün pire tarağı ile pire kontrolü yapın. Tarağa gelen pireleri sabunlu suyun içine koyun. Doğal bir pire tozu olan diatomik toprakla tarama yapabilirsiniz.

  Banyo yaptırmak: Pirelere yakalanmış bir köpeği en güzeli şampuan ile yıkamaktır. Bunun için kimyasal içermeyen doğal bir şampuan kullanın. Doğal zeytinyağlı sabun da kullanabilirsiniz. En son durulama suyuna birkaç damla çay ağacı (tea tree) esans yağı veya lavanta esans yağı ekleyin. Bunun bir alternatifi de kendi bitkisel durulama suyunuzu yapmaktır. Bunun için iki kap taze biberiye yaprağını bir litre suda 30 dakika kaynatın. Suyunu süzün, yaprakları atın ve bunu ılık su ile 4 litreye tamamlayın. Bu solüsyonu köpeğin son durulama suyu olarak kullanın. Tüm tüylerine iyice yedirin. Üzerine tekrar su akıtmayın, durulamayın, kendi kendine kurumaya bırakın. Kurutma yapılmadığı için yaz aylarında kullanıma daha uygundur.

  Normal şartlarda köpeğinizi bir iki ayda bir defa bile yıkamak fazladır. Derisinde kuruluk ve koku yapar. Ancak ciddi pire istilasında her hafta yıkamak isteyebilirsiniz. Bu durumda derisindeki doğal yağları yok etmeyecek doğal bir şampuan kullanın. Yıkarken ilk önce hayvanınızın boynunu ıslatırsanız pirelerin kafa bölgesine kaçmasını önlersiniz. Yıkarken pire tarağı ile de tarayabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş