Köpeklerde Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve ot-gu tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Köpeğin Hamile Gebe Olduğu Nasıl Anlaşılır? Köpeğimizin hamile kaldığını nasıl anlarız?

  Öncelikle minimum şartlarda dişi köpeklerin 15 aylık, erkek köpeklerin ise 17 aylık olmadan eşleştirilmemesi gerektiğini buna sebep olarak ta gelişim yavaşlaması yada zamanından önce gelişimin durması gibi nedenleri söyleyebilirim. Bahsettiğim yaş sınırlarını geçmiş köpeklerinizi kızanlık olarak nitelendirilen dönemin ortasında yani ilk 5 gün geçtikten sonra 7 ile 9 gün içerisinde eşleştirebilirsiniz. Eşleşmede gerekli aşıları yapılmış, düzenli ve sağlıklı hayvanlarda ilk eşleşme yeterli olabilse de genelde ekstra 1 eşleşmeyi tavsiye ediyorum.

  Köpeklerimiz sağlıklı bir şekilde olması gereken zamanda, olması gereken şartlarda eşleştikten sonra farklı cinslere göre kısmen değişmekle birlikte hamileliğin farkına varma ve gerekli hazırlıkları yapmak için ortalama 62 ile 75 gün arası zamanımız olacak. ''Peki nasıl anlaşılır?'' sorusuna cevabım ise köpeğinizde sakinleşme olur, dışarı çıktığında toprak kazma aşkı ortaya çıkabilir, daha fazla uyuma, daha çabuk yorulma gibi olayları örnek gösterebiliriz ki bu saydıklarım ilk 1 yada 1.5 aylık süreç için. Nihai kara ise köpeğinizin 1.5 aylık periyodu geçirdikten sonra olur hemen kuyruk sokumunun altındaki kalçanın önünde vücudun karşılıklı iki yüzünde çukurlar olur fakat bu dönemde bu çukurların kapandığını hatta gelişime göre dışa doğru kavis kazandığını görebilirsiniz. Bu durum genelde en kesin belirtidir çünkü hayvanın memelerinin sütlenmesi yada öyle görünmesi gibi sebeplerde dış gebelik yani sahte hamilelik riski olduğundan hüsrana uğrayabiliriz. Köpeğinizin eşleşmeden sonraki 1 ay bitiminde gerekli karma 1 olarak adlandırılan aşısını uygulatmayı ihmal etmeyiniz bunun sebebi ise doğacak yavruların hayata bazı kötü hastalıklara karşı daha dirençli olabilmesidir.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Bu soru yanıtlaması gerçekten zor bir soru. Çünkü çiftleşen köpek 25 günlük olmadan köpeğinizde bunu anlayamıyoruz. Ultrasonda bile en az 26 günlükken tespiti yapılabiliyor. Belki çözünürlüğü çok yüksek bir doppler’ de bu gebelik tespitini 15-20 güne kadar indirebilseniz de bu kesin bir tespit olamayacaktır. Yine de sonucu şüpheyle karşılamak daha doğru olur.

  Fakat sahibi olarak köpeğinizin gebe olduğunu sizde davranışlarından anlayabilirsiniz. Köpeğiniz hamile kaldığı andan itibaren hormonları onu değiştirmeye başlayacaktır. Rutinde her zaman yaptığı şeyleri yapmamaya aynı yerde yatmamaya veya aynı yerlerde dolaşmayarak tercihlerini değiştirebilir. Daha kızgın ya da normalde olduğundan daha sakin olabilir. Tüketeceği su miktarında artış görebileceğiniz gibi mamasını ya daha çok yiyecektir ya da burnu daha da hassaslaşacağı için zevki değişerek mamayı daha az tüketecektir. Sizinle daha çok vakit harcamak isteyebilir. Size dayanarak uyumak ve yanınızda yatmak isteyebilir. Bu ve benzeri davranış değişikliklerini köpeğiniz yaşıyorsa gebelik olasılığı da artacaktır. Bu gözlemlerinizden yola çıkarak hamilelikten şüphelenebilirsiniz.

  Gebeliğin ilerleyen zamanlarında 1 aylık hamileyken karnının enlemesine şişmiş olduğunu göreceksiniz. Köpeğinizin kilo aldığını düşünmenize sebep olabilir bu durum ama köpeğiniz kilo aldığında karnı aşağı doğru sarkarken hamile kaldığında yanlara doğru şişecektir.

  Tabi tüm bunlar köpeğinizin hamile olduğunu anlamina gelebileceği gibi yalancı hamile olduğu anlamina da gelebilir. Yalancı hamilelikte gerçek hamilelikteki gibi bir seyir izleyecektir. Bunu ayırt etmenin tek yolu, ultrason bakısı ya da hamileliği 30 gün geçtikten sonra çekilecek bir röngendir. Fakat ultrason bakılarında sakın yavru miktarını sormayın. Çünkü bu konuda veteriner hekimlerin bilgi vermesi zor ve yanıltıcı olacaktır.

  Köpeğiniz yalancı hamileyse bu konudaki tedaviyi size köpeğinizin doktoru önerecektir.

  Eğer gerçek hamileyse de yavruların sağlıklı olmasını dileriz.
   

Sayfayı Paylaş