Konyanın Doğal Güzellikleri Nelerdir, İsimleri Kısaca

Konusu 'İç Anadolu Bölgesi' forumundadır ve hakan788 tarafından 20 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Konyanın Doğal Güzelliklerinin İsimleri

  Beysehir Gölü :
  Beysehir'in önemli tarihi ve turistik yerleri, Esrefoglu Cami ve Türbesi, Tas Medrese, Çifte Hamam, Bedesten, Kubad-abad Sarayi ve köskü, göl içindeki tarihi ve turistik degerleri olan adalar.

  Meke Gölü:
  Aci Gölün güney batisinda, Karapinar'in güney dogusunda ve Karapinar'a 8 Km. uzaklikta ve Karapinar-Eregli asfaltinin 2 Km. uzagindadir.

  Meram : Il merkezine 8 km. uzaklikta bir mesire yeridir. Meram'da Selçuklular Devrinden kalan bir köprü Karamanogullari devrinden Hasbeyoglu Mescidi, Hamami, Darülhuffazi, Tavus Baba Türbesi ziyaret edilebilecek yerlerdendir.

  Hadim Yerköprü Selalesi: Orta Toroslarin yaylalarindan dogan kaynaklarla beslenen Göksu akarsuyu, görenlerin hayranlikla izledigi tatli gökmavi sulariyla zaman zaman yüzeyde, zaman zaman yeraltindaki yolunda güneye dogru akarak Akdeniz'le kucaklasir. Doğal güzellikleriyle yurdumuzun cennet köselerinden biri olan Göksu nehri Hadim ilçesi Yerköprü mevkiinde olusan selalesiyle doyumsuz güzellikler aksettirmektedir.

  Çayirbagi : Sehir merkezine 20 km. uzaklikta dır.Yerli ve yabanci turistlerin dolup tasdigi Çayirbagi suyunun civari güzel bir mesire yeri olmasinin yanisira şehrin su ihtiyacınıda karşılamaktadır.

  Hatip Suyu : Sehir merkezine 17 km. mesafede bulunup, güzel manzarasi, bag ve bahçe, billur gibi suyu ile özellikle üzümleri ile meshurdur.

  Dutlu Kırı : Manzarasi ve yesilligiyle ünlüdür. Güzel yaz aylarinda her agaç altinda bir aile ve grup görmek mümkündür.

  Hidirlik : Aksehir ilçesi sinirlarina dahil olup, sehre uzakligi 135 km., su, piknik sahasi, el degmemis tabiat güzelligi, çamlik ve piknik yerleri ve Belediye Dag Oteli mevcut olup güzel bir dinlenme yeridir

  Üzümlü : Beysehir ilçesi sinirlarina dahil olup, sehre uzakligi 115 km.'dir. Çam ormanlari ile ünlüdür.

  Ivriz : Eregli ilçesi sinirlarina dahil olup, sehre uzakligi 180 km.'dir. Tabii güzellikleriyle insani büyüleyen ve su kaynaklari ile piknik sahalari iyi bir dinlenmeye cevap verecek niteliktedir.

  Mağaralar: Konya, mağara turizminin geliştiği illerimizden biri. Şehirde pek çok turistik mağara bulunuyor. Eğer sizin de mağaralara ilginiz varsa Körükini Mağarası, Balatini Mağarası, İnbaşı Mağarası, Güvercinlik Mağarası, Tınaztepe Mağarası, Yerköprü Mağarası'nı gezmenizi tavsiye ediyoruz.

  Göller: Konya tarihi yapıları ile olduğu kadar doğal güzellikleri ile de meşhur bir yer. Her mevsim farklı güzellikler sunan Beyşehir Gölü Milli Parkı, Meke Gölü, Obruk Gölü, Tuz Gölü ve Akşehir Gölü'nü görmeniz seyahat önerilerimiz arasında.

  Eğer Konya'ya tepeden bakmak ve eşsiz bir seyir alanında vakit geçirmek isterseniz Alaaddin Tepesi'ni, doğa ile iç içe yemyeşil bir ortamda dinlenmek isterseniz Meram Bağları'nı, Türkiye'deki tek çölü görmek isterseniz de Karapınar Çölü'ne gitmenizi tavsiye ediyoruz.
   


Sayfayı Paylaş