Konya Meram

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 21 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Konya Meram
  Meram bağları, tarihi seyri içerisinde halkın eğlenmek, stres atmak vs rahatlamak için geldiği bol yeşilliğe sahip olan piknik yerleridir. Günümüzde Meram bağları’nın büyük bir bölümü heba edilse de kalan kısmı ile hala güzelliğini korumaktadır. Konya’nın akciğeridir dersek yanlış olmaz. Çünkü Konya’nın orman bakımından fakir olduğu düşünülürse bu benzetme yerinde olacaktır. Tarih boyunca bağları, suyu ve havasıyla meşhur olan bu mesire yeri seyahatnamelere, şiirlere ve türkülere konu olmuştur. Bağların tarihi başlangıcını tam kestiremesek de İkinci Haçlı Seferlerinde Haçlı ordusunun burada konakladığını biliyoruz.

  Meram bağları, bugünkü Konya’nın -yine- en önemli mesire alanıdır. Ortasından Meram deresi akar. Derenin istikameti Altınapa barajından Uluırmak’a doğrudur. Uluırmak’ta kaybolur. Dört mevsim boyunca debisi cılız olan Meram deresi, yaz aylarında ise neredeyse yok olur. Sulama ihtiyacını bile karşılayamaz. Derenin üzerinden tarihi Meram köprüsü geçer. Bu köprü üzerinde herhangi bir kitabe olmadığı için araştırmacılar köprünün menşeini bilememektedirler. Köprü, hem mimarisi hem de cazibesi ile dikkat çekicidir. Köprünün altındaki beş bölme, sellerin getirdiği ağaçların köprünün altından çabucak geçmesi için yapılmıştır. Uzunluğu 15, genişliği de yaklaşık 4 metredir. Osmanlı’da fakirlere sadaka vermek için kullanılan sadaka taşlarından birisi de bu köprünün hemen ağzında, tarihi meram hamam’ının yakınındadır.

  Meram hamamı’nın, Karaman Devleti zamanında yapıldığını hamam üzerindeki kitabelerden öğreniyoruz. Kitabede hamamın yapım tarihinin 1424’te olduğu yazmaktadır. Erkeklere ve kadınlara tahsis edilmiş iki bölümü vardır. Bu hamamın orta yerinde bir havuz vardır. Üç bölümden müteşekkildir de diyebiliriz. Çünkü ortasında havuz olan bölümden başka iki yer daha vardır. Bunlar "Soğukluk" ve "Sıcaklık" denilen bölmelerdir. Bu hamam, bugün lokanta şeklinde kullanılmaktadır. Hamamın olduğu yerden tepeye doğru çıktığınızda karşınıza Meram mescidi, diğer adıyla -sonradan değiştirilmiş- Tavusbaba Camisi çıkar. Cami bulunduğu tepeye tam hakim değildir. Ufak olmasına rağmen zamanında camiye gelen cemaatin çokluğunu camiye tahsis edilen evkaftan anlayabiliriz. Bunlar, Meram değirmen’inin gelirinin üçte biri, Meram hamamı’nın dörtte biri ve bahçesi. (bahçeyi mollalar, dervişler eker biçerdi. Elde edilen gelir, Meram mescidine aktarılırdı.) Diğer mevkuflar ise Hâtıp köyünde bir çiftlik ile Meram dükkanlarıdır.

  Yaz aylarında eksik olmayan, çam, çınar ve çiçek kokularını Konya’nın güneybatısına taşıyan Gedavet ya da Gedâbâd rüzgarının kaynağı da Meram bağlarıdır. Gedavet rüzgarının Konya halkının indinde ayrı bir yeri vardır. Kimisi şöyle der, "Gedavet, ruhlara gıda, gönüllere sürur veren serin rüzgardır." Gedavetin kaynağı olan Meram bağları için de "başka bir Konya" derler. Evet, doğrudur. Havasıyla, suyuyla ve tabiatıyla bambaşka bir yerdir Meram…
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş