Konya Gezilecek Yerler

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 15 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Konya Gezilecek Yerler
  Alaattin Tepesi:
  Şehrin en merkezi yeridir. Dümdüz ovanın içinde yapay bir tepedir. Eski kalenin ve sarayın olduğu yer. kaledne kalma bir kaç taş hala ayaktadır. içerisinde harika çay bahçeleri vardır.

  Meram Bağları
  Sarı ovanın yeşil cenneti. Eğer karadenizden gelmiyorsanız ilginizi çekebilir. Yeşillik bulabilirsiniz.

  [​IMG]

  Mevlana Türbesi
  Girişi ücretlidir ama değer. Hemen yanıbaşındaki camisi, el yazma kütüphanesi, mevlananın ve dervişlerinin mezarları.

  caminin arkasındaki yıkılamayan mezarlığı da görmenizi tavsiye ederiz. mezarlık la bitişik olan türbenin yanından yol geçerken yıkılamayan mezarlık nedeniyle kaldırımın ortasında bir mezar kalmıştır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  AVM'ler:

  Adese, Afra, Masera görmeye değer.

  Beyşehir Gölü
  Konya - Beyşehir Gölü Milli Parkı

  Yeri: Konya ili Beyşehir ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

  Ulaşım: Milli Park alanına Konya-Beyşehir bağlantısını sağlayan 238 nolu Devlet Karayolu ile ulaşılmaktadır. Saha, Konya'ya 94 km,Isparta'ya 105 km mesafededir.

  Özelliği: Ülkemizin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölünün jeomorfolojik yapısı karstik arazi şekillerinden, çok sayıda düden ve dolinlerin birleşmesi sonucu oluşan polye karakterindedir. Yörenin genel jeolojik yapısını teşkil eden kalkerlerin , suların kimyasal reaksiyonu sonucu ezilmesi, bu karstik yer şekillerinin kalıntıları olan ve yükseklikleri 20-50 m. arasında değişen çok sayıda ada bulunmaktadır.

  Göl suyu alkalin özelliktedir. Sazan ,alabalık , çiçek balığı, gövce, sarıbalık ve tatlı su levreği gibi türler, su kaplumbağası ve yılanlar gölün faunasını oluşturmaktadır. Göl içerisindeki irili ufaklı adalar, su kuşlarının yuvalanmaları ve kuluçkalanmaları açısından önem teşkil ederler.turkeyarena.com Adalar dalgıç türleri , kuğular, karabataklar, bazı balıkçıl türleri ve ördekler için kışlama ve kuluçka alanlarıdır.

  Milli parkın orman formasyonu ardıç , karaçam, göknar, sedir ve meşe türleri oluşturmakta ağaçlar yeryer göl kenarına kadar uzanarak Beyşehir Gölünün koylarını ve körfezlerini görsel açıdan eşsiz manzara güzelliklerini kavuştururlar.

  Hitit, Frig, Lidya, Pers,Roma ve Bizans egemenliği altında kalan yine 1076'da Konya'da Anadolu Selçuklu Devleti'nin kurulmasıyla Türk egemenliğine girmiştir.turkeyarena.com Yenişarbademli yakınlarında, göl kenarında ve 3 km. kadar açıktaki Kızkalesi adacığı üzerindeki kalıntılar, Kubadabad Sarayı Harabeleri Selçuk Döneminin eserleridir.

  Görülebilecek Yerler: Üstün değerdeki peyzaj güzellikleri, göçmen kuşlar için iyi bir barınak olması, potansiyel göl sularına dayalı su sporlarına elverişli göl kıyılarının bulunması ile Selçuklu Dönemine ait kültürel kaynaklar, Milli Parkın özelliğini oluşturmakta ve görülmeye değer niteliktedir.

  Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Milli Parkın yoğun ziyaretli dönemi Mayıs-ekim aylarıdır. Ziyaretçiler için günübirlik ve kamp yapma imkanlarını sunmaktadır.

  Çadırla ve karavanla Milli Park yetkililerinin kontrolünde ve göstereceği yerlerde kamp yapılabilir. Ayrıca Beyşehir ilçesi de konaklama için uygundur.
   


Sayfayı Paylaş