Konveksiyonel Yağış Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 31 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Konveksiyonel Yağışlar Hakkında Kısa Bilgi

  Konveksiyonel yağış, ısınan havanın yükselerek soğuması ile oluşan yağışlardır.

  Güneşli ve rüzgârsız günlerde ısınan hava yükselerek soğur. Belli bir yükseltiden sonra nemin yoğunlaşması ile yağış meydana gelir.

  Dünyada en çok, Ekvatoral bölgede rastlanır. Türkiyede ise, İç Anadolu Bölgesinde İlkbaharda görülen yağışlar konveksiyonel yağışlardır. Bu yağışlar halk arasında kırkikindi yağışları olarak bilinir.

  Bu tür yağışlar, iç bölgelerimizde daha çok etrafı dağlarla çevrili ova ve havzalarda görülür. Kapalı alanlarda yazın sıcaklıkların artmasına bağlı olarak büyük ölçüde buharlaşmalar olur, aynı zaman diliminde arazinin üzerinde bulunan hava kütleleri de ısınır. Isınan hava kütleleri içlerine su buharını alarak yukarıya doğru yükselmeye başlar. Bu hava kütleleri, yükselmeye bağlı olarak genişler ve soğur. Soğuyan hava kütlelerinin içindeki su buharı yoğunlaşarak bulutları oluşturur ve ardından yağmur başlar. Ülkemizde özellikle ilkbahar sonu ile yaz aylarında görülen bu yağmurlar; çok kısa süreli olup gök gürültüsü, şimşek ve yıldırımlarla sağanak şeklinde yağar. Genellikle öğleden sonra yağan bu yağmurlara halk dilinde "kırkikindi yağışları" adı verilir.
   


Sayfayı Paylaş