Konuralp Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 19 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin yakın silah arkadaşlarından olan Konuralp, Sakarya civarında fetihler yaptı. "Konarpa" onun adı ile anılır. 1328 yılında vefat etti.

  Konur Alp Büyük Selçuklu İmparatorluğunun dağılmasından sonra kurulan Türk Beyliklerinden Osmanlı Beyliği’nin en cengaver komutanlarından biridir.

  Konralp, Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarında 1. Osmanlı Padişahı Osman Bey’in; Akçakoca, Samsa Çavuş, Aykut Alp, ve Gazi Abdurrahman gibi en çok güvendiği komutanlarından biridir ve en güvendiği iki komutandan biridir.

  Koruralp, Anadolu Selçuklu Devletinin uç beyliği olan Osmanlı Beyliğinin sınır komşusu olan Bizanslılarla yapılan Savaşlarda büyük başarılara imza atarak Osmanlı Devletine giden yolda büyük pay sahibi olmuş yiğit bir komutandı.

  Konuralp Osman Bey ve onun ölümünden sonra tahta geçen 2. Osmanlı padişahı Orhan Bey’den aldığı talimatlarla Adapazarı, AKYAZI , Mudurnu ve sonraları kendi adı ile anılacak olan Düzce yakınlarındaki Konrapa’yı Osmanlı topraklarına kattı. Gazi Abdurrahman ile birlikte Aydosu fethetti.

  Savaş taktiklerini çok iyi bilen ve uygulayan Konuralp Geyve, Alp Suyu, Karacebüş hisarlarını fethettikten sonra , Akçakoca ve Abdurrahman Gazi ile birlikte Bizans devrinde Regio Tarsia adı verilen Akova'ya akınlara başladı.

  Konuralp, Bolu topraklarına karşı bir sefer düzenlemiş, Düzbazar'ı ele geçirdikten sonra da, şimdi yeri hala belirlenemeyen Uzunca-Bel'de de Bizanslılar'la iki gün vuruşmayarak beklemiş ve arkasından son darbeyi vurmuştur.
  Mengen ve Gerede’nin de Konur Alp tarafından fethedildiği çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir. 1326 yılında Bursa’nın fethi sırasında da büyük kahramanlıklar göstermiş ve aynı yıl vefat etmiştir.

  Fethettiği bir çok yerin yönetimini de elinde bulunduran Konuralp’in vefâtından sonra, idâresindeki yerler birleştirilerek Şehzâde Murâd’ın emrine verildi.

  Konur Alp’in kabrinin nerede olduğu kesin olarak bilinmemekte, fakat Düzce taraflarında olduğu tahmin edilmektedir. Düzce’nin Konuralp ilçesinde türbesi ve Söğüt’te Ertuğrul Gazi’nin mezarının bulunduğu yerde makam kabri var ise de her ikisi de asıl kabri değildir.

  Konuralp adı ülkemizde bir çok mahalle, köy ve okul’a isim olmuş, Düzce ilinin Konuralp ilçesinin de adıdır.

  Ayrıca, Adapazarı'nın Hendek ilçesinin de bir dönem Konuralp adıyla anıldığı, Melen Çayı vadisinin tamamının da Konuralp Eli (bazı kaynaklarda Konrapa) şeklinde adlandırıldığı bilinmektedir.
   


Sayfayı Paylaş