Kontaklar

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Standart Kontaklar
  Normalde Açık Kontak komutu (LD, A ve O) ve Normalde Kapalı Kontak komutu (LDN, AN, ON), ilgili değeri hafızadan veya eğer veri tipi I veya Q ise çıkış veya giriş kütüğünden elde eder.


  Normalde Açık Kontak, eğer bit 1 ise kapalıdır (akım geçirir) ve Normalde Kapalı Kontak eğer bit 0 ise kapalıdır (akım geçirir). FBDde, AND ve OR lojik kapılarına 32ye kadar giriş bağlanabilir. STLde, Normalde Açık komutu, ilgili bitle lojik yığının birinci bitini yükler, ANDler veya ORlar; Normalde Kapalı komutu bit değerinin DEĞİLİ (tersi) ile lojik yığının tepesini yükler, ANDler veya ORlar.


  Anında Kontaklar
  Anında (immediate) kontak, S7200 tarama süresine bağımlı değildir; güncellemeyi anında yapar. Anında Normalde Açık (LDI, AI ve OI) ve Anında Normalde Kapalı kontak komutları (LDNI, ANI ve ONI), komut işlendiği vakit fiziksel girişi okur ve kullanır, ancak giriş kütüğünü (PII) güncellemez.


  Anında Normalde Açık kontak, eğer fiziksel giriş 1 ise kapalıdır (akım geçirir) ve Anında Normalde Kapalı kontak eğer fiziksel giriş 0 ise kapalıdır (akım geçirir). STLde, Anında Normalde Açık komutu, ilgili girişle lojik yığının birinci bitini yükler, ANDler veya ORlar; Anında Normalde Kapalı Kontak komutu giriş değerinin DEĞİLİ (tersi) ile lojik yığının tepesini yükler, ANDler veya ORlar.


  NOT Komutu
  Not (Değilleme) komutu (NOT) enerji akışının yönünü lojik olarak değiller, yani lojik yığının birinci biti 0 ise 1, 1 ise 0 yapar.


  [​IMG]

  Pozitif Geçiş (Yükselen Kenar) ve Negatif Geçiş (Düşen Kenar) Komutları
  Pozitif Geçiş (yükselen kenar) komutu (EU), her 0dan 1e dönüşümde sadece bir tarama için enerji akışına izin verir. Negatif Geçiş (düşen kenar) komutu (ED), her 1den 0a dönüşümde sadece bir tarama için enerji akışına izin verir. Yükselen Kenar komutu için, 0dan 1e dönüşümün yakalanması halinde lojik yığının ilk biti 1 yapılır, aksi taktirde 0. Düşen Kenar komutu için, 1den 0a dönüşümün yakalanması halinde lojik yığının ilk biti 1 yapılır, aksi taktirde 0.


  Runtime edit modu için (programınızda RUN konumunda düzeltme yaparken), yükselen ve düşen kenar komutları için bir değişken girmelisiniz. RUN konumunda düzeltme ile ilgili detaylı bilgi için Bölüm 5e bakınız.
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

Sayfayı Paylaş