Komünite Simbiyotik İlişkiler

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 10 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Komünite Simbiyotik İlişkiler Kısaca

  Komünite, ekoloji'de iki veya daha fazla türe ait popülasyonun aynı bölgede yaşamasıdır.

  Belirli bir işgal eden, sürekli etkileşim içinde bulunan canlıların oluşturduğu topluluğa komünite denir. Komünitede birçok tür bir arada bulunur. Komünitenin tür çeşitliliği ve büyüklüğü birbirinden farklıdır. Bu farklılığa sıcaklık, nem, yağış, besin, toprak tipi v.b çevresel faktörler neden olur.

  Komütelerdeki farklı türler birbirini olumlu ve olumsuz etkileyebilir ya da birbirinden etkilenmeyebilir. İki ya da daha fazla türün kurduğu ortak yaşama şekline simbiyoz (birlikte yaşam) denir.

  1. Mutualizm: iki ya da daha fazla türün karşılıklı olarak yararlanması sonucu zorunlu olduğu bir ilişki şeklidir. Mantar ve su yosununun oluşturduğu liken birliği, geviş getiren otçullar arası ilişki mutualizme önektir.
  Türler arasında zorunlu olmayan mutualizm de görülür. Buna gevşek mutualizm denir.

  2. Kommensalizm: Birlikte yaşayan iki türden biri yarar sağlarken, diğeri bu ilişkiden ne yarar ne de zarar görür. Yarar sağlayan canlıya kommensal denir.

  Deniz hıyarının içerisinde yaşayarak korunan bir balık türü ile ilişkisi, echeines balığı ile köpek balığı arasındaki ilişki kommensalizme örnektir.

  3. Parazitizm: Bir arada bulunan iki canlıdan birinin diğerine zarar vererek yaşamasıdır. Zarar gören konak yararlanan ise parazitlerdir.
  Bazı bakteriler, amipler, kamçılılar, plazmodyumlar bir hücreli parazitlerdir.

  Bitkisel parazitleri: Üzerinde bulunduğu ağacın gövdesinden su ve mineralleri alarak beslenen ökse otu yarı parazit bitkidir. Emeçleri ile üzerinde yaşadığı bitkiden organik besin ve su ihtiyacını karşılayan canavar otu, küsküt otu tam parazit bitkilerdir.

  Hayvansal parazitler: Tenya, bağırsak solucanı gibi iç parazitler enzim sistemleri gelişmediğinden konağın sindirim sisteminde yaşar. Üreme sistemleri çok gelişmiştir.

  Bit, kene, pire gibi dış parazitler konağa tutunarak kanını emen, sindirim sistemi gelişmiş parazitlerdir.
   


Sayfayı Paylaş