Kombi bakımı ve Doğalgaz Yakıt Tasarruf Yöntemleri

Konusu 'Kombi' forumundadır ve OrKuN tarafından 25 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Kombi Bakımı:
  Genelde kombinizin altındaki tesisat borularına monte edilen, bir boru anahtarı veya pense yardımıyla sökebileceğiniz filtrenin temizlenmesi size ortalama %10 tasarruf sağlayacaktır. Bu filtreyi sökmeden önce kombinizi kapatıp, kombi altındaki, bir tarafı kombiye bağlı diğer tarafı boşta olan vanayı açarak, suyu tamamen boşaltmak suretiyle basıncını düşürmelisiniz. Filtrenizi su ile temizleyip yerine taktıktan sonra, yine kombi altındaki, iki ucuda kombiye bağlı diğer vanadan tekrar su doldurmalısınız.

  Bundan sonraki işlem, peteklerinizin üst tarafındaki vidayı gevşeterek, su gelmeye başladıktan sonra tekrar sıkmak olmalıdır. Peteğin havasını almak için yapılan bu işlemi bazı kombiler otomatik yapar.

  Bu filtre temizleme işini ,özellikle yeni petek takılan evlerde ayda bir sefer yapmazsanız, filtrede biriken kahverengi pas pislikleri sebebiyle sirkilasyon pompası, sıcak suyu peteklerinizde rahat dolaştıramayacaktır. Buda aynı gazı yaktığınız halde peteklerinizin daha az ısınması demektir.
  Kombi Doğalgaz Yakıt Tasarruf Yöntemleri:
  1. 20-30 TL civarında satılan bir oda termostadını, en çok kullandığınız yada yattığınız odaya bağlatırsanız, sıcaklığı sabit tutarak daha ılımlı havalarda, kombinizi gereksiz yere yakmamış olursunuz.
   sık kullandığınız odaya bağlatırsanız, uzun oturuşlarda, örneğin ailece televizyon seyrederken oda kapısını kapalı tutarsanız ,faydalı olacaktır. Eğer yattığınız odaya bağlatırsanız ve gece yatarken kapınızı kapatırsanız, yine tasarruf yapmış olursunuz. Sabah kalktığınızda, diğer odaların sıcaklığı termostad ayar sıcaklığından 1 veya 2 derece düşük olacaktır ama kısa zamanda aynı seviyeye gelir.
  2. Bir mum veya sigara yakarak (içmemek şartıyla [​IMG] ) kapı ve pencere kenarlarında dolaştırın. Hava gelen yerlere yapışkanlı sünger veya slikon ile gerekli izolasyon işlemlerini yapınız.
  3. Nalburlarda satılan izolasyon malzemelerinden alimünyum folyo ısı yansıtıcı benzeri alarak peteklerinizin arkasına yerleştirirseniz, ısının duvara geçmesini engellemiş olursunuz.
  4. Biraz pahalı olmasına rağmen zamanla kendini amorti edecek olan mantolama, evinizin izolasyonu için gerekli işlemleri yaptırmak en iyisidir. Herkezin anlamayacağı veya kolay kolay yapamayacağı bu işlem ustalık gerektirir.
  2 , 3 ve 4. maddeler uygulanırsa, oda termostadı olan evlerde, doğalgaza daha az para ödeyerek, olmayan evlerde ise daha fazla ısınarak kendini gösterecektir.
   


Sayfayı Paylaş