Koltuk Altı Terlemesinin Nedenleri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 10 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Koltuk Altı Terlemesinin Nedenleri, Tedavisi
  Koltuk altı (kol altı) terlemesi oldukça sıkıntılı bir aşırı terleme şeklidir. Islak elbiselerin oluşturduğu anormal görüntü yanında kötü koku olabilir. Islaklık (ter) kurusa bile tuz birikimi sonucu beyaz lekeler oluşur.

  Toplu taşıma araçlarında sıkıntıya girerler. Dans etmekten, fitness salonlarında spor apmaktan çekinirler. Sosyal ortamlardan, eğlenceden, aktif hayattan kaçınırlar. Utandıklarından evde kalmak için mazeret üretirler.

  Sosyal ilişki zorlukları ve yanlış anlaşılmaya bağlı iş kayıpları olabilir. İnsanlarla etkileşimde olmayacakları meslekleri tercih ederler. Sık sık işlerini değiştirebilirler.

  Sık sık duş almak, banyo yapmak yeterli olmayabilir. Çoğunlukla kozmetik ürünlerden medet umarlar. Kıyafet değiştirme, sık banyo yapma, silinme, koltuk altına (havlu, ped, koruyucu, emici) malzeme koyma, koyu renkli ve hacimli giysiler altına saklanma gibi nedenlerle uzun zaman uğraşırlar. Deodorant, koku önleyici, yeni giysi alımı ve giysi temizliği, özel renk ve cins kumaş tercihi ile özel malzeme alımları nedeniyle önemli maddi kayıplara uğrarlar.

  Koltuk Altı Terlemesinin Nedenleri
  Koltuk altı terlemesi olanlarda sempatik sistemde bir ayar bozukluğu vardır. Vücut veya kol altında hiç ısınma olmasa da beyin ve sempatik sistem tarafından bu bölgeye sürekli terleme sinyali gönderilmektedir. Bazen sadece koltuk altlarında terleme olabileceği gibi sıklıkla el terlemesi, bazen de ayak ve yüz terlemesi ile birlikte olabilir. Koltuk altı ve bu bölgelerde olan terlemelerde neden olabilecek hiç bir hastalık yoktur. Yapılan tüm tetkikler normaldir.

  Koltuk Altı Terlemesi Tedavi Yöntemleri
  Krem losyon tedavisi: Hafif koltuk altı terlemesi için terleme önleyici krem, losyon, deodorant, sabun, jel vb ürünler terleyen bölgeye uygulanabilir. Ter bezi kanalını tıkayarak terin dışarıya çıkışını önler. Etkisi 1 gün olduğu için her akşam uygulanır. Cilt tahrişi yapabilir. Terleme fazla ise etkisiz kalır.

  Botoks tedavisi: Orta şiddetli koltuk altı terlemesi için koltuk altlarına 15-20 yere botox enjeksiyonu yapılır. Bezlerde geçici felç yapar. Koltuk altında etkisi 6 ay sürer ve tekrarı gerekir. Toplamda oldukça pahalıdır. Fiyatı problem oluşturmuyorsa koltuk altı için tercih edilir.

  Iyontoforez tedavisi: Orta şiddetli koltuk altı terlemesi için koltuk altına özel cihazla 30 dakika kadar elektrik verilir. Koltuk altında pek etkili değildir.

  Klipsli ETS Tedavisi
  Başarı oranı: Koltuk altı terleme tedavisinde çok etkilidir. Tedavi sonrası 100 kişiden, 95-97 kişide koltuk altında tam kalıcı kuruluk olur.

  Klipsli ETS yapıldığında: Şiddetli koltuk altı terlemesi olanlarda hayal edilemeyecek derecede etkilidir. Tedavi yapıldığı anda yıllardan beri süren aşırı koltuk altı terlemesi geçer. Bu tedaviden sonra güven kazanmış olarak evinize dönebilir ve kuru giysilerinizle işinizde daha kolay sorumluluk alabilir, kişisel yaşantınızda rahat edebilirsiniz.

  Koltuk altı terlemesi için Klipsli ETS ne zaman yapılmalı: Kalıcı tedavi olmak isteyenlerde, Geçici tedavilerin yetersiz olduğu ve bunlardan bıkıldığı durumlarda, 6 ayda bir botox yapılması maliyeti fazla geliyorsa, Birçok bölgede aşırı terleme olanlarda, Şiddetli koltuk altı terlemesi olanlarda tercih edilir.

  Koltuk altı terlemesi ile birlikte diğer bölgelerde terleme varsa: Koltuk altı terlemesi ile birlikte: diğer bölgelerde terleme varsa istenirse aynı anda tedavi edilebilir. Bu durum maliyeti etkilemez.turkeyarena.net Ancak yüz terlemesi veya kızarması ile birlikte tedavi edilirse yan etkileri yüz terlemesi gibidir.

  Klipsli ETS yan etkileri: Koltuk altı terlemesi için klipsli ETS tedavisi sonrası; 100 kişiden 1 kişide şiddetli, 7-8 kişide hissedilir derecede refleks terleme görülebilir. Refleks terleme: Bazı kişilerde bünyesel tepki olarak; bel, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde (genellikle bel ve göbekte) terlemenin artmasıdır. Hafif ve hissedilir derecede ise önemli bir rahatsızlık vermez. Şiddetli ise sıkıntı verebilir.
   


Sayfayı Paylaş