Kolposkopik Biyopsi Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 30 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kolposkopik Biyopsi Nedir, Sonrası

  Kolposkopi eşliğinde biopsi kolposkopi maueynesinde anormal sonuç alınan hastalar, smear testinde ASCUS, CİN 1, CİN 2, CİN 3 , LSİL, HSİL, AGUS çıkan ve anormal smera sonucu olan HPV li hastalara kolposkopik biopsi yapılır. Kolposkopik biyopsi ile alınan örneklerde erken dönem rahim ağzı kanser bulguları önerilen tedavilere göre takip edilir. Eğer lezyon saptanmamışsa 3-6 aylık smear kontrolleri yapılabilir.

  Biopsi vücuttaki herhangi bir dokudan incelenmek için küçük bir parça alınması demektir. Serviks biopsisi ağrılı bir işlem değildir. Serviks sinir lifleri açısından oldukça fakir olduğu için ağrı oluşumu söz konusu değildir.Fakat hasta huzursuz olabileceği ve genellikle de kolposkopi ile yapılan biopsi ye serviks kanalından örmek alınması işlemi olan endoservikal küretaj da aynı anda yapıldığı için sedasyon veya anestezi daha çok tercih edilir olmuştur.
  Özel punch biopsi aletleri doktorun biopsi örneğini rahim ağzından istediği yerden dokuyu ezmeden istediği büyüklükte parça almasına olanak verir. Biopsi yapmadan önce rahim ağzına uygulanan özel bir iyod solusyonu biopsi alanının daha net tespiti için kullanılır. Hastaya az bir rahatsızlık verilerek birden fazla biopsiler alınabilinir. Genellikle biopsi alanından çok ciddi bir kanama olmamaktadır. Kanamayı kesmek amacıyla biopsi alanlarına bazı solüsyonlar uygulanabilir. Bu solüsyonlar da ağrıya neden olmazlar ancak birkaç gün süreyle çamaşırınızda ya da pedinizde lekelenme görebilirsiniz.

  İşlem çok kısa sürer ve alınan örnekler patolojik incelemeye gönderilerek tanı kesinleştirilir.

  Kolposkopik biyopsi sonrası
  Rahim ağzından alınan punch biopsi ve rahim kanalından alınan endoservikal küretaj parçacıkları patolojik incelemeye gönderilir ve genellikle 2-3 gün içinde sonuç bildirilir. Eğer herhangi bir anormallik saptanmamış ise doktorun önereceği sıklıkta ve şekilde mueyene ve düzenli smear incelemeleri ile takipler yapılır. Anormallik varlığında ise bu değişimlerin şiddetine göre lezyonun yakılması, dondurulması, LEEP işlemi ya da konizasyon olarak isimlendirlen serviksin koni şeklinde çıkarılması işlemi yapılabilir.

  Kolposkopik biopsi sonrası öneriler
  15 gün cinsel ilişki, havuz deniz önerilmez,
  Doktorun tavsiye ettiği ilaçları düzenli kullanmak gerekir
  Biopsi yapılan günde ya da takip eden birkaç gün süreyle lekelenme tarzında çok fazla olmayan hafif kanamalar olabilir.
  Kolposkopik biopsi sonrası olan kanama sırasında vajinal tampon kullanılmaz, bunun yerine ped tercih edilmelidir.
  Kanama gittikçe artarsa ya da kesilmez ise doktorunuza haber vermeniz gereklidir.
  Kolposkopik biopsi sonrası kokulu akıntı ateş olur ise doktrunuza haber vermeniz gerekir
  Biopsiden 2 hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağıracaktır. bu kontrole kadar cinsel ilişkide bulunmayınız
   


Sayfayı Paylaş