Kolposkopi Nedir, Kolposkopi Kimlere Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kolposkopi Hangi Durumlarda Yapılır
  Kolposkopi (colposcopy) rahim ağzının mikroskop ya da dürbüne benzeyen özel bir büyüteçli alet yardımı ile gözlenmesi ve incelenmesidir. Kolposkop adı verilen bu alet, normal jinekolojik muayene sırasında çıplak gözle izlenen serviskin daha büyük, net ve detaylı şekilde görünmesine imkan tanır.

  Kolposkopi işlemi esnasında rahim ağzına bazı boya ve maddeler uygulanarak şüpheli alanların daha belirgin hale gelmesi ve biopsi alınması gereken bu alanların saptanması sağlanır. Kolposkopi ve biopsi ağrılı bir işlem değildir ve çok kısa bir zaman diliminde uygulanabilmektedir.


  Kolposkopi hangi durumlarda yapılmalıdır?
  • Anormal pap smear sonuçlarında, smear testinde şüphe olduğu zaman ​
  • Papsmear sonucu ile açıklanamayan büyük gözle görülür lezyonların varlığında, ​
  • Nedeni açıklanamayan kanamada, smear testininin alınamadağı servikal kanamalarda ​
  • Tedaviye cevap vermeyen ve devamlı olan vajinal akıntı varlığında uygulanır. ​
  • Kolposkopik inceleme direkt biopsi alınması gereken durumlarda da yapılmaktadır. Kolposkopi altında yapılan direkt kolposkopik biopsinin doğruluğu yaklaşık %90 'dır. ​
  Kolposkopi nasıl yapılır?
  Jinekolojik muayene masasında vajina içine rahim ağzını net olarak gözlemlemek için steril spekulum yerleştirilir. Rahim ağzındaki anormallikleri daha iyi görebilmek için rahim ağzı ve vaginaya bol miktarda %3-5’ lik asetik asit uygulanır ve jinekolog doktor normal bulguları görmek için rahim ağzını inceler. Kolposkopik muayenenin tam ve doğru olarak yapılabilmesi için kanser ve CİN’ lerin oluştuğu hücre dönüşüm bölgesi ve var ise lezyonun tamamının görülebilmesi gerekmektedir. Servikal kanalın (rahim ağzı kanalının) daha iyi bir görüntüsünü elde etmek için özel bir endoservikal spekulum kullanılabilinir. Yukarıdaki kriterler oluşmaz ise kolposkopik inceleme yetersiz olarak değerlendirilir ve gerekirse kolposkopik inceleme tekrar edilir.

  Kolposkopideki görülen anormal bulgular nedir?
  Jinekolog tarafından rahim ağzı bölgesi (serviks) tamamen değerlendirildikten sonra şüpheli görüntülerin olup olmadığına karar verilir. Değişik kalınlıktaki aseto beyaz epitel, punktuasyon veya yüzeyel kapillerlerinin mozaik görüntüsü büyük ihtimalle CİN 'in veya erken dönem bir kanser bölgesinin varlığını ifade etmektedir. Jinekoloğun yaptığı değerlendirme sonucuna göre, şüphelendiği tanıyı kesinleştirmek için bu bölgelerden biopsi yapması gerekecektir. Bu işleme de “kolposkopik biopsi” denir.

  Kolposkopik değerlendirme ye göre hangi işlemler yapılmaktadır?

  Endoservikal Küretaj (EEC):
  Özellikle doğurmamış kadınlarda kolposkopik muayene ile görülemeyen servikal kanalda meydana çıkabilecek oluşumların değerlendirilmesinde yararlıdır. Endoservikal küretaj sonucu şüpheli veya mevcut anormal hücre çıktığında, CİN veya kanser şüphesi ile serviksin konizasyon gibi ileri inceleme metodu ile değerlendirilmesi gerekmektedir. Rahim kanalının içi keskim metal küretler ile kazınarak buradan materyal ve parça alınarak (her zaman gelmeyebilir) patolojik değerlendirmeye tabi tutulur.

  Kolposkopi altında direkt biopsi, kolposkopik biopsi:
  Şüpheli görüntü ve lezyonlardan biopsi yapılır. Pap Smear testinde anomali varlığında ve anormal hücre görüldüğünde tanıyı kesinleştirmek için mutlaka “kolposkopik biopsi” yapılmalıdır. Özel punch biopsi aletleri doktorun biopsi örneğini ezmeden istediği büyüklükte parça almasına olanak verir. Biopsi yapmadan önce özel bir iyod solusyonu biopsi alanının daha net tesbiti için kullanılır. Hastaya az bir rahatsızlık verilerek birden fazla biopsiler alınabilinir. Genel anesteziye gerek yoktur. Duyarlı hastada lokal anestezi yapılmaktadır. Genellikle biopsi alanından ciddi bir kanama olmamaktadır. İşlem çok kısa sürer ve alınan örnekler patolojik incelemeye gönderilerek tanı kesinleştirilir

  Gebelikte Kolposkopi ve Kolposkopik Biopsi yapılabilinir mi?
  Eğer hamilede rahim ağzında şüpheli lezyon var ise ileri tetkik gerektirmektedir. Servikse yapılacak olan işlemler eğer gebede erken doğum riski oluşturmuyor ise gebelik sırasında kolposkopi ve direkt biopsi güvenli bir şekilde yapılabilinir. Gebelik sırasında rahim ağzındaki damarlanma arttığını ve eğer biopsi yapılacak ise kanamanın şiddetli olabileceğini doktor göz önünde bulundurmalıdır. Endoservikal küretaj (EEC) gebelik kesesini açıp membran rüptürü riskini arttırdığından dolayı genellikle yapılması uygun bulunmamaktadır ve gebede endoservikal küretaj yapılmaz. Eğer servikal biopside hafif derecede CİN görülür ise, CİN in tedavisi için doğum sonrasına kadar beklenebilinmektedir, fakat bu süre zarfında iyi bir doktor takibi gerekmektedir. Fakat biopside CIN 3 ve HSİL veya erken evre kanser saptandığında eğer bebek yaşayabilir haftalarda ise doğum süreci hızlandırılarak sezeryan ile doğum gerçekleştirilebilinir.

  Kolposkopi rahim ağzından başka nerelerde kullanılır?
  Vajina, vulva (dış genital organlar) ve anüsün (makat) kolposkopik değerlendirilmesi anormal Pap simir varlığında mutlaka yapılmalıdır.Pigmente veya beyaz alanlar şüpheli olup biopsi alınmalıdır. Özellikle kondilom (HPV) varlığında şüpheli bir lezyon var ise tüm genital bölge kolposkopi ile değerlendirilmektedir. Bazen kızlık zarının değerlendirmesinde çıplak göz ile karar verilememiş ise kolposkopi ile karar vermek mümkün olmaktadır.

  Dikkat
  Biopsi yapılan günde ya da takip eden birkaç gün süreyle lekelenme tarzında hafif kanamalar ve kasık ağrıları olabilir.

  Kanama sırasında vajinal tampon kullanılmaz, bunun yerine hijyenik ped tercih edilmelidir.

  Kanama artarsa ya da kesilmez ise doktorunuza haber vermeniz gereklidir.

  Biopsiden 2 hafta sonra doktorunuz sizi kontrole çağıracaktır. Bu kontrole kadar cinsel ilişkide bulunmayınız.

  Biopsi sonrası kanamayı durdurmak için bazı lokal ilaçlar ve solusyonlar (Morsel solusyonu) kullanılmış ise birkaç gün süreyle koyu renkli bir akıntınız olabilir.
   


Sayfayı Paylaş