Kolposkopi Ne Kadar Sürer

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Mart 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kolposkopi Ne Zaman Yapılmalı

  Jinekolojik muayene masasında vajina içine rahim ağzını net olarak gözlemlemek için steril spekulum yerleştirilir. Rahim ağzındaki anormallikleri daha iyi görebilmek için rahim ağzı ve vaginaya bol miktarda %3-5’ lik asetik asit uygulanır ve jinekolog doktor normal bulguları görmek için rahim ağzını inceler. Kolposkopik muayenenin tam ve doğru olarak yapılabilmesi için kanser ve CİN’ lerin oluştuğu hücre dönüşüm bölgesi ve var ise lezyonun tamamının görülebilmesi gerekmektedir. Servikal kanalın (rahim ağzı kanalının) daha iyi bir görüntüsünü elde etmek için özel bir endoservikal spekulum kullanılabilinir. Yukarıdaki kriterler oluşmaz ise kolposkopik inceleme yetersiz olarak değerlendirilir ve gerekirse kolposkopik inceleme tekrar edilir.

  Kolposkopi muayenesi ağrılı bir işlem değildir. Hasta sanki muayene olacakmış gibi jinekolojik masaya yatar. Kolposkopun ışığıyla önce çıplak göz, sonra kolposkopun düsük büyütmesi kullanılarak dış genital organ vulva dikkatle incelenir inflamasyon, ülser, kondilom HPV var mı bakılır.

  Spekulum vajinaya yerlestirildikten sonra vajina ve rahim ağzı-serviks, akıntı, ülser ve HPV enfeksiyonu açısından küçük büyütmeyle incelenir. Serviks görüntülendikten sonra gerekli görülürse pap smear tekrarlanır. Serviks en küçük büyütmeyle baslanıp giderek artan büyütmelerle incelenir.

  Vajina nın üst kısmı ve rahim ağzı incelenirken vainada ve servikseki akıntı mukus ile serum fizyolojikle ıslatılmıs pamukla alınır. Önce serviksteki renk degisiklikleri incelenir. Bu noktada beyaz epitel görülürse buna lökoplaki denir. Ardından yesil filtre ile damar patolojileri arastırılmalıdır. Daha sonra %3-5 ‘lik asetik asit solüsyonu servikse uygulanır ve 60 sn kadar beklenir. Bu sırada anormal epitelyum ‘’acetowhite epitelyum’’ denen gri-beyaz bir görünüm alır. Kolumnar villuslar asetik asit uygulanmasıyla baslangıçta belirgin sekilde büyüyecek daha sonra küçülecek, asetik asitin tekrarlayan uygulamalarıyla tanınmaları zorlaşacaktır. Kolumnar epitel ve skuamöz metaplastik epitelin bileskesi olan skuamo-kolumnar junction bütünüyle görüldügünde, kolposkopik incelene ve muayene muayene yeterli ve tatminkar demektir.

  Serviks kanserlerinin %95’lik bölümü transformasyon zonundan çıkar ve kolposkopinin yeterli olabilmesi için mutlaka transformasyon zonunun, kolumnar epitelin ve orijinal çok katlı yassı epitelin görülmesi gerekir. Normal ve anormal alanların keskin sınırları asetobeyaz etki 30-40 sn içinde kaybolduğundan birkaç kez asit uygulanması gerekebilir.

  Kolposkopi sırasında asetowhite epitel, punktuasyon ve mozaik görünümü aranır.

  Asetowhite lezyon varsa iç ve dıs sınırı kontrol edilir. Yesil filtre ile serviks tekrar muayene edilir.Bu filtre acetowhite epitelin sınırlarını kuvvetlendirecek ve anormal damarların belirlenmesini saglayacaktır.

  Bu asamadan sonra rahim ağzı ve üst vajinaya lugol solüsyonu (%1 iyot,%3 potasyum iyodür karışımı) uygulanır. Glikojenden zengin dokuları koyu renkte boyayan Schiller solüsyonu anormal hücrelerde gikojen içerigi az oldugu için bu hücreleri açık renkli alanlar olarak gösterir. Teste göre iyodu tutmayan yani açık renkte kalan alanlar iyot negatif(Schiller pozitif) olarak isimlendirilir. İyodu tutan, yani koyu kahverengi boyanan kısımlar ise iyot pozitif (Schiller negatif) olarak isimlendirilir.

  Kolposkopi testi altında süpheli alanlar varsa özellikle en ağır alan atlanmadan biyopsi alınmalıdır. Biyopsi sayısı lezyonun büyüklügüne göre degisebilir. Kanamayı durdurmak için pamuk uçlu bir aplikatörle biyopsi bölgesine Monsel solüsyonu veya gümüs nitrat ile basınç uygulanır.
   


Sayfayı Paylaş