Kolon Kanseri Ameliyatı Sonrası Beslenme, Bakım

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 16 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kolon Kanseri Ameliyatı Sonrası Beslenme, Bakım
  Öğünlerimizdeki yağ ve kırmızı eti azaltmalıyız.
  Öğünlerimizdeki meyve, sebze, kepek ve tahılları (lifli besinleri) arttırmalıyız.
  Düzenli kanser taramaları yaptırmalıyız.
  Yüksek riski olan kişiler (kolorektal polip ve ailesinde sık kanser rastlanan) düzenli olarak kolonoskopi yaptırmalıdır.
  Alkol ve sigara alışkanlığı varsa iyice azaltmalı, hatta bırakmalıdır.
  Her gün 20-30 dakika hafif egzersiz yapılmalıdır.

  Fazla lifli gıdalarla beslenme kolon kanserine karşı koruyucudur. Yapılan deneylerle bu durum ispatlanmıştır. İnsanlarda bol miktarda lifli besinlerin tercih edilmesi kolon kanseri görülme sıklığını azaltmaktadır. Çünkü bu maddeler, kanserojen maddelerin yoğunluğunu azaltmaktadır.

  Yağlı besinlerle kolon kanseri arasında doğrudan ilişki vardır. Yağ oranı az besinlerin tüketilmesi gerekir. Kırmızı et ve yağlı besinler kolon kanseri ihtimalini arttırmaktadır. Bu nedenle bu besinlerin az miktarlarda tüketilmesinde fayda vardır.

  Kolon kanserinden korunmanın bir diğer yolu ise düzenli kontroller yaptırmaktır. Yapılan muayene ve kolon görüntüleme yöntemleri hastalığı önlemek veya erken tanı koymak için gereklidir. Özellikle ailesinde kolon kanseri olanların ve risk altındaki kişilerin yaptırması gerekir.

  Bunların dışında egzersiz yapmak, yeşil çay tüketmek bağırsak düzenini sağladığından dolayı koruyucudur. Yeşil çayda bulunan bir maddenin kanser gelişimini önlemede etkili olduğu belirtilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş