Köktürk Yazıtlarının ve Onuncu Yıl Nutkunun Karşılaştırılması

Konusu 'Türkçe-Edebiyat' forumundadır ve RüzGaR tarafından 29 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Köktürk Yazıtlarının ve Onuncu Yıl Nutkunun Karşılaştırılması
  Onuncu yıl nutkunda tema milletimizin tehlikelere karşı uyanık olması öğütleniyor.tarihi ve kültürel önemlerinde ise o dönemin özellikleri göz önüne alındığında ülkemizin düşmanlar tarafından işgal edilmek üzere olunması...

  Köktürk yazıtları yoluğ tiğin tarafından yazılmış. Dil yabancı etkilerden uzak ve yalın bir türkçedir.yazıtlarda yer yer gerçekçi tarih dili yer yer eleştiri cümleleri yer yer güçlü bir söylev dili kullanılmıştır. Yazıtta aliterasyonlu bir söyleyiş vardır.

  Orhun yazıtlarında Türk ulusunun benliğini unutmaması ve birlik olması gerektiği düşmanın tatlı sözüne ve hediyelerine kanmaması gerektiği vurgulanıyor.

  Yazıtlarda dağılan göktürkleri bilge kağan ve kardeşi kül tiğin tarafgından bir araya getirilişi ve göktürk devletinin yeniden kuruluşu anlatılıyor. Köktürk Yazıtları’nda dağılan Göktürkleri Bilge Kağan ve kardeşi Kültiğin tarafından, bir araya getirilişi ve Göktürk devletinin yeniden kuruluşu anlatılmaktadır. Nutuk’ta ise ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük Türk Ulusu’nun, bağımsızlığını nasıl kazandığını; bilim ve tekniğin en son verilerine dayanan ulusal ve çağdaş bir Devleti nasıl kurduğunu anlatılır.

  Köktürk Yazıtları’nda yabancı yer adları hariç dil öztürkçedir, anlaşılır ve yalındır. Aliterasyonlar vardır. Nutuk’ta ise tüm metinde halka sesleniş ve öğütler ön plandadır. Dilde Osmanlıca, Farsça etkileri gözükmektedir. Dili Köktürk Yazıtlarındaki gibi saf, arı bir Türkçe değildir.

  Köktürk Yazıtları tarihimizdeki ilk yazılı eserlerdir. Türk tarihi ve edebiyatı açısından bu yönüyle çok önemlidir. Devrin şartları, gelenek ve görenekleri, Türk toplumun siyasi ve sosyal yapısını anlamamızı sağlar. Nutuk’ta ise o günkü Türkiye’nin gelişim tarihi gözler önüne serilmektedir. Birinci Dünya Savaşında Anadolu’nun durumu ve kurtuluş çareleri, milli teşkilatların kurulması ve kongreler, İstanbul hükümeti ile ilişkiler, Cumhuriyetin ilanı, halifeliğin kaldırılması gibi daha birçok konu ayrıntılarıyla ele alınmıştır.

  Nutukta dil çoğu zaman sesleniş içermektedir.turkeyarena.net Yazıtlarda ise bazen gerçekçi tarih dili bazen eleştiri cümleleri bazen de güçlü bir söylev dili kullanılmıştır.

  Köktürk yazıtları Türk ulusunun benliğini unutmaması ve birlik olması, düşmanın tatlı sözüne, hediyelerine kanmaması gerektiğini vurgulamak için yazılmıştır. Nutuk da milletimizin tehlikelere karşı uyanık olması öğütlemek, tarihimizi hatırlamak amacıyla yazılmıştır.

  Nutuk Atatürk tarafından tüm Türk ulusuna, yazıtlar ise Yoluğ Tiğin tarafından Göktürk halkına yazılmıştır.
   


 2. nil New Member

  çok sağolun sonunda birisi cvp yazmış :D
   
 3. hatche New Member

  gerçekten çok teşekkür ederim çok işime yaradı.......
   
 4. ercanbeniz Well-Known Member

  tesekkurler paylasımın ıcın
   
 5. SEDA DUMAN New Member

  çok tşkkür ederim beni bir dertten kurtadınız soalunya:):)ciao
   
 6. mrv New Member

  sğolun var olun ya
   
 7. rıdvan New Member

  tşk..........................
   
 8. selenay New Member

  tşk çkk makbule geçti...:):):):)
   
 9. çatlakserseri New Member

  çok saolun A.R.O ellerinize sağlıktpx:)
   
 10. username New Member

  cok saqol 3 qundur bunu arıyorum ya :)

  Allah sizden Razı olsun ya :D
   
 11. Emel Well-Known Member

  çok teşekkür ederim süper oldu bu
   

Sayfayı Paylaş