Kokarcalar....

Konusu 'Hayvanlar Alemi' forumundadır ve Pelin tarafından 24 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  KOKARCALARIN SAVUNMA YÖNTEMLERİ:

  Kokarcaların savunma yöntemleri son derece ilginçtir. Vücutlarında bulunan iki bezden düşmanın bulunduğu yöne doğru bir sıvı püskürterek kendilerini korurlar. Kokarca bu tehlikeli sıvıyı püskürtmek için düşmanın yüzüne doğru yönelir ve bu sıvı derinin şiddetli tahrişine, hatta bazen de geçici körlüğe sebep olur. Sıvının dayanılamayacak kadar kötü ve kalıcı bir kokusu vardır, ayrıca sülfür bileşikleri de içerir. Çok etkili bir savunma yöntemi olan bu sıvı sayesinde kokarcalar düşmanlarından gizlenmeye gerek duymazlar. Bunun yerine düşmanlara uyarı niteliğinde bir gösteri yaparlar. Çok belirgin olan siyah-beyaz renkleri bir düşmanı alt etmek için genellikle yeterli olur. Kokarca sadece son çare olarak kokulu spreyi ile ateş eder. Son derece etkili ve kokarca için çok önemli olan bu savunma sistemini yaratan hiç kuşkusuz ki Allah'tır.

  ÖZELLİKLERİ:  Kokarcagillerin uzunlukları 12 - 51 cm (+7 -41 cm kuyruk) ve ağırlıkları 0,2 - 4,5 kg olur. Renkleri siyah ya da kahverengi, üzerilerinde beyaz şeritleri ya da benekleri olur. Vücutları zarif ve uzun, bacakları kısa ve kuyrukları çok püsküllü olur. Kazmak için kullandığı ön ayaklarının tırnakları çok uzun ve kıvrıkdır. Çoğu türlerin burunları uzun, gözleri ve kulakları küçük olur.
  En mühim özellikleri çok iyi gelişmiş, kötü kokulu bir sivi üreten anal bezeleridir. Bu kokulu sıvıyı, kendilerini korumak için 6 metre bir mesafeye kadar sıçratabilirler. Anlatılanlara göre bu iğrenç koku, sarımsak, kükürt ve yanık plastik karışımı gibi kokmaktadır.


  Yayılım ve yaşam alanı :

  Yukarıda da yazdığımız gibi, kokarcagiller hem Amerika'da hemde Güneydoğu Asya'da yaşarlar. Amerika'da ki yayılımları Kanada'dan Patagonyaya kadar uzanır. Güneydoğu Asya'da ise Sumatra, Borneo, Cava (Endonezya) adalarından Filipinler'in güneyine ve Palavan'a kadar uzanır. Yaşam alanı olarak kır, yarı çöl ve çalılık alanlar gibi açık alanları tercih ederler. Fazla ağaçlı ormanları ve sulak alanları sevmezler.


  Kokarcagiller familyasının 12 türü 4 cinste toplanır:
  Şeritli kokarca (Mephitis)
  Bayağı şeritli kokarca (Mephitis mephitis)
  Başlıklı kokarca (Mephitis macroura)
  Benekli kokarca (Spilogale)
  Batı benekli kokarcası (Spilogale gracilis)
  Kanal Adası benekli kokarcası, (Spilogale gracilis amphiala)
  Doğu benekli kokarcası (Spilogale putorius)
  Pigmen benekli kokarca (Spilogale pygmaea)
  Domuz burunlu kokarca (Conepatus)
  Batı domuz burunlu kokarcası (Conepatus mesoleucus)
  Doğu domuz burunlu kokarcası (Conepatus leuconotus)
  Benekli domuz burunlu kokarcası (Conepatus semistriatus)
  And Dağları kokarcası (Conepatus chinga)
  Patagonya kokarcası (Conepatus humboldtii)
  Kokan porsuk (Mydaus)
  Yavalı kokan porsuk (Teledu), (Mydaus javanensis)
  Palavanlı kokan porsuk (Mydaus marchei

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş