Kloroplast ve Hücre Duvarı Arasındaki İlişki Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 6 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kloroplast ve Hücre Duvarı Arasındaki İlişki Nedir

  Kloroplast fotosentez yapar hücre duvarı yapmaz. kloroplast sadece bitkilerde bulunur hücre duvarı ise bitki ve insanlarda bulunur.

  Kloroplast Nedir?
  Kloroplast, fotosentezin gerçekleştiği sitoplazmik organeldir.
  Çift katmanlı zarla çevrilidir. İç katman fotosentez pigmentleri enzimleriyle klorofil içeren yassı keseciklere dönüşmüştür. DNA içeren kloroplastlar, bağımsız işlev gören ve kendi kendine çoğalan bir yapıdır.

  Hücre Duvarı Nedir?
  Hücre duvarı tüm bitki hücrelerinde görülen bir yapıdır. Hücre zarının dış tarafında bulunur ve selüloz yapılıdır. Bitki hücresinin dış ve iç etkilere karşı direnç etkilere karşı korunmasını sağlar. Fotosentez yapmamalarına rağmen çok hücreli mantarlarda da hücre duvarı görülür.

  Kloroplast Ve Hücre Duvarı Arasındaki İlişki
  Kloraplast plastittir, plastitler yalnızca bitkilerde bulunur Hücre duvarıda yalnızca bitkilerde bulunur Kavram bitki hücresidir

  Kloroplast fotosentez yapar ve sadece bitkilerde bulunurken hücre duvarı sert dayanıklı ve cansız olarak bitki ve insanlarda bulunur.

  Farkları nedir?
  Kloroplast fotosentez yapar hücre duvarı yapmaz. kloroplast sadece bitkilerde bulunur hücre duvarı ise bitki ve insanlarda bulunur.
   


Sayfayı Paylaş