Klima Tarihi

Konusu 'Klima' forumundadır ve OrKuN tarafından 3 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Aslında ilginçtir ki, günümüzde kullanılan klimaların doğuşu, hiç de sanıldığı gibi bir işe hizmet etmemektedir. Modern klimanın doğuşu aslında tamamen başka bir ihtiyaçtan kaynaklanmaktaydı. Willis Havilan Carrier'ın 1901 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra, girdiği yayınevinde başlıyor bütün hikaye. Yayınevi matbasındaki, aşırı nem ve sıcaktan dolayı, baskı sorunları yaşanmaktadır.

  Şirketin adı Buffalo Forge Company'dir. Şirketin istediği çözümü, haftalık 10 dolarla işe başlayan Carrier bulur. Kağıtların geçtiği makinelerden soğuk hava geçirilerek başlayan bu hikaye, günümüzde bütün hızıyla devam etmekte ve insanların daha konforlu bir hayat sürmesini olanaklı kılmaktadır. Bu konudaki ilk patent 1906 yılında Carrier'e aittir. Ancak, ilginçtir ki, "Air Conditioner" yani klima terimi, bir tekstil mühendisi olan Stuart H. Cramer'e aittir. Modern denilebilecek anlamda klima ilk kez, 1924 yılında J.L Hudson Department Store'da kullanılmaya başlanmıştır. İlk kullanım alanları olarak, sinema ve tiyatro salonları sayılabilir. 1950'li yıllardan sonra yaygın olarak evlerde de kullanılımına geçilmiştir. İklimlendirme sektörü, günümüzde, üretici sayıları 100'lerle ifade edilen ve ulaştığı ekonomik büyüklük, milyar dolarlarla ölçülen, dünya çapında bir sektör halini almıştır.

  Genel olarak klimaları, endüstriyel ve kişisel olarak ikiye ayırmak ümkündür. Endüstriyel klimalar, büyük sanayi işletmeleri, iş merkezleri, oteller v.s gibi geniş ölçekli ihtiyaçlara cevap veren multi-split tipteki klimalardır. Daha küçük ölçekte ihtiyaçları olan (ev, ofis) alanlarda kişisel klimalar tercih
  edilmektedir.
   


 2. serseri_aşık Well-Known Member

  gerçektende tarihi çok ilginçmiş ilgimi çekti emeğine sağlık dostum;)
   
 3. OrKuN Well-Known Member

  Klimalar insanların daha rahat ve verimli yaşaması amacıyla kapalı ortamların havasını soğutan, nemini alan, isteğe bağlı olarak ısıtan toz ve partikülleri filtre eden cihazlardır. Konutlardan araçlara, işyerlerinden eğitim mekanlarına kadar tüm alanlarda kullanılmaktadırlar.

  Klima artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç duyulan bir cihaz olmuştur. Bunu oluşturan ana etken gelişen teknoloji ile bütünleşen klimalardan daha az enerji ile daha fazla verim alınmasıdır.

  Hızla gelişen klima teknolojisini yakından takip edemediğimiz için ısıtma ve soğutma ihtiyacımızın karşılanmasında klimaların maliyetlerinin ve harcamalarının yüksek olduğunu düşünüyoruz... Bunun aksine teknolojideki gelişmelerle bütünleşen klimalar oldukça ekonomik ve sessiz hale geldi. Elektrik harcamaları ve bakım maliyetleri azaldı. Yeni cihazlarda az enerji harcanarak çok kaliteli hava elde edilmektedir. Isıtma ve soğutma özelliklerinin yanında teneffüs ettiğimiz havayı kötü koku ve partiküllerden arındırarak temizlemektedirler.

  Klimalarda uygulanan elektrostatik ve karbon filtreleme yöntemlerine antifungus kaplama özelliği de eklenerek sterilizasyon artırılıp hava kalitesi yükseltildi. Uzaktan kumanda sistemine kazandırılan I FEEL (hissediyorum) özelliği sayesinde klimanız ortamın ısı derecesini sizin ısı ihtiyacınıza göre en yakın değerlerde dengeleyebilmektedir.

  Sağlık koşullarına uygun ideal ısıtma ve soğutma sağlayan klimalar ısı pompası özelliği ile 0 c nin üzerindeki sıcaklıklarda çok ekonomik ısıtma sağlarlar. Havadaki nemi alarak ideal konfor şartlarını oluştururlar. Otomatik sıcaklık kontrolü ile ortamın ısısını ölçerek arzu edilen sıcaklık derecesi elde edilene kadar çalışmayı sürdürerek dış hava şartlarına rağmen iç ortamdaki ısıyı sabit tutarlar.

  Otomatik ve mekanik hava yönlendirme kanatçıkları sayesinde havayı sağa sola, aşağı yukarı homojen bir biçimde dağıtırlar. Böylece klimadan kaynaklanan rahatsızlıklar da önlenmiş olur. FUZZY konumunda mikroişlemci kontrolü ile kullanıcı alışkanlıklarını belirleyerek sıcaklık ayarı ve fan hızı seçimini hafızadan yapabilmektedir. Antibakteriyel filtreler kullanıcı tarafından hiçbir zorluk çekilmeden sökülüp yıkanabilir şekilde yeniden tasarlanmıştır. SLEEP (uyku) konumunda uyku için ideal konfor şartları oluşturularak ortam ısısı 7 saate kadar kontrollü olarak azaltılıp artırılmaktadır. Ortamın ısı değerini kumandadan öğrenebilmekteyiz.

  Bu gelişmelerden en faydalı şekilde istifade edebilmek için mutlaka teknik destek alınmalıdır.
   

Sayfayı Paylaş