Klima çalışma prensibi

Konusu 'Klima' forumundadır ve OrKuN tarafından 3 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Klimaların çalışma prensibi, genel olarak evlerde kullanılan buzdolaplarına benzer. Teknik ve karmaşık işlemleri bir tarafa bırakacak olursak, soğutma için, klimanın içerdiği özel bir akışkanın buharlaşma ve yoğunlaşma özelliklerinden yararlanılır. Kompresör tarafından sıkıştırılan özel akışkan (Freon), gaz haline getirilir. Bu süreç içinde ortamdan alınan ısı dışarı atılır. Böylece soğutma işlemi gerçekleşmiş olur.

  Klima Cihazları Nasıl Soğutur?
  Klima cihazları R22 gazının buharlaşma ve yoğunlaşma özelliğinden faydalanarak ortamda bulunan ısıyı dışarı atarlar. Split klimalarda iç ünite içinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emerek buharlaşır. Bu sayede ortam soğur. Buharlaşan R22 gazı dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve emdiği ısıyı dışarı atar. Bu işlem gerçekleşirken yalnızca iç ve dış ünitedeki fan motorları ve gazın cihaz içindeki dolaşımını sağlayan kompresör elektrik enerjisi harcar.

  Klima Cihazları Nasıl Isıtır?
  Türkçe karşılığı ısı pompası anlamına gelen heat pump özellikli klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar. Heat pump özelliği olan klimalar sogutmayı gerçekleştirdikleri gibi ısıtmayı da R22 gazını yoğuşturarak ve buharlaştırarak gerçekleştirirler. Isıtmanın yapılabilmesi için dış üniteden geçen gaz buharlaşarak dışarıdaki ısıyı emer ve iç üniteye geldiğinde yoğunlaşarak emdiği ısıyı ısıtılması istenilen ortama bırakarak ısıtmayı gerçekleştirir.

  Klimaların ne kadar iyi ısıttığı veya soğuttuğu dış ve iç hava sıcaklığına bağlıdır. Dış hava sıcaklığı arttıkça klimaların soğutma performansları düşer. Dış hava sıcaklığı düştüğünde ise ısıtma performansları düşer.

  Heat pumplı klimalar dış hava sıcaklığının 7 C civarında olduğu durumda oldukça ekonomik ısıtıcılardır. Bu nedenle kışın ılık geçtiği dönemlerde, ilkbahar ve sonbaharda diğer ısıtıcıların yerine tercih edilebilirler.
   


Sayfayı Paylaş