Klasik Balık Görüntülü Sahte Yemler

Konusu 'Balıkçılık' forumundadır ve GamZe tarafından 22 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Klasik Balık Görüntülü Sahte Yemler
  Pek çok amatör balıkçının çantasında en az 1 tane bulunan bu sahte yem türünün imalatı aslında bir bilimdir.Üretiminde ki esas amaç balığa benzeyen ve balık gibi haraket eden bir sahte yemdir ancak bu sahte yemlerinde kendilerine özgü kullanım şekilleri mevcuttur.

  Genel hatlarıyla izah etmek gerekirse bu tür bir yemin kullanılma alanları kullanılacağı yerin derinliği ve tutulacak balığın türü ile alakalıdır.Avlanmayı düşündüğünüz bölgede ki balık bir dip balığı ise bu durumda yüzeyden gelen bir yem kullanmanız balık yakalama şansınızı düşürür.Bu sebepten ötürü öncelikle bu yemin ayrıldığı grupları bilmelisiniz :

  a-) Su Üstü :

  [​IMG]

  Bu tür ismiden anlaşılacağı gibi oltanın çekim hızı ne olursa olsun su üstünde gelecektir.Ülkemizde genellikle levrek için kullanılmaktadır.Kullanım şekli kullanmak istediğiniz türe göre değişir.Örneğin ” Popper ” tabir edilen ve kafa kısmı küt olan bir yem kullanıyorsanız amacın oltayı çekerken su püskürtmek olduğunu bilmeniz ve oltayı sararken kamışı hızlı şekilde çarpmalısınız.Diğer bir tür ise avlanacak balık haraketinden ötürü albenisi olan spook türü yemlerdir.Bu yemde yine su üzerinden gelirken sağa ve sola zig zaglar çizer ve içerisinde bulunan boncukların da çıkardığı ses ile balığı cezbeder.Makara yemin haraketinin oluşmasını sağlayacak bir hızda sarılır.

  b-) Orta Su :

  [​IMG]
  Su üstünden gelen yemlerden ilk farkı onun belli bir derinlikte gezmesini sağlayan gagasıdır.Ancak bu, sahteyi sadece o belirtilen derinliklerde kullanabileceğiniz anl***** gelmez.Önüne eklenecek bir kurşun onun daha da derinlere ulaşmasını sağlayacaktır.turkeyarena.net. Oltayla çekim sırasında çok aralıklı sert olmayan kamış vuruşları ile orta hızda bir sarım balık avı sırasında bu yemin gerektiği şekilde haraket etmesine neden olur.Böyle bir yem satın alırken dikkat edilecek en önemli nokta ne tür bir balık yakalamak istediğinizdir. Alışverişinizi yaparken mutlaka yem kutusunu incelemelisiniz.
   


 2. GamZe Moderator

  c-) Derin Su :

  [​IMG]

  Orta suda gezen yemler ile farkı yine gagasının büyüklüğüdür ve bu gaga yem daha derinlere inebilsin diye üretilmiş.Bu tür bir yem büyük oranda tekne kullanımları için tercih edilir.Kıyıdan kullanmak demek muhtemelen çekim sırasında dibe takılması anl***** geleceğinden pek yararlı olmayacaktır.Ancak tatlı su ve denizde tekne arkasından dip gezintileri için ideal bir yemdir.

  Bu tür malzemeleri birbirinden ayıran farklı özelliklerde mevcuttur.Örneğin tatlı su için dizayn edilen yemlerin maddesel yapıları tuzlu su için pek elverişli değildir. turkeyarena.net. Çabuk paslanan iğne sadece kendisine değil yemin genel yapısına da zarar verir.Bu yüzden satın alırken kullanım alanını çok iyi analiz etmelisiniz.

  Bu yemler satın alırken göreceğiniz gibi farklı renk seçenekleri ve tiplerde satılmaktadır.Hangi renk neyi ifade eder, hangi balık çeşidi nedir konusuna daha sonra değineceğiz.

  Türkiye’de genelde amatör balıkçıların birbirlerinden aldıkları tiyolardan yola çıkarak malzeme satın almalarından ötürü bu konu pek gelişmemiştir.Bu konuda ki en güzel örnek ise ” Red Head ” görselidir.Red Head hangi marka ve model olursa olsun fazla ülkemizde kullanılmayan bir çeşittir fakat dünya üzerinde hatırı sayılır oranda tavsiye eden amatör balıkçısı bulunmaktadır.

  Sahte balık almadan önce bilmeniz gereken diğer önemli konu ise tutmak istediğiniz balığın hakkında fikir sahibi olmaktır.Örneğin lüfer hırçın bir balıktır ve atacağınız sahtenin ilgi çekici olması gerekir.Levrek ise alan korumayı seven, saldıracağı balığın büyüklüğüne pek bakmayan ve ilgisini ses ya da haraketle çekebilirseniz yakalamanız olası olan bir balıktır.Zaten bu tür sahte yemler sadece ” şekli balık olsun ” diye üretilen ürünler değildir.Bir çoğu yara almış, kaçmaya çalışan balık hissi yaratmak amaçlı dizayn edilir ve kullanımı buna göre ayarlanır.Yani bu yemler sadece kuyruklarını sallayarak su içerisinde yüzen yemler değildir.Bazır türlere ise ” jointed ” olarak adlandırılır ve iki parçadan oluşurlar.Yüzme şekli daha fazla ilgi çekicidir ancak sadece bu tür bir tespit hedef balık için yeterli değildir.

  Sahte yemlerinizi mümkün olduğu kadar kalitesine güvendiğiniz markalarda seçerseniz uzun ömürlü olmasını sağlamış olursunuz.Ayrıca deniz suyu ile ıslanmış bir sahte yem şayet tatlı suda yıkanmazsa belli bir süre sonra ya çatlayacak ya da üzerinde ki görselini yitirmeye başlayacaktır.
   

Sayfayı Paylaş