Kızılcık ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kızılcık ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Cornus, Cornouille

  Kızılcık: 5-6 metre yüksekliğinde, çalı şeklinde sarı çiçekli bir ağaç olan kızılcık ağacının kırmızı renkli ve oval meyvesi C vitamini açısından çok zengindir. Meyveleri yenir veya şurubu yapılır.

  Kızılcığın Faydaları. Gazı önler. Kabızlık yapar. Mikrop öldürücüdür. Mideye kuvvet verir. Ağız yaralarını geçirir. Kabukları ateş düşürür. Vücut direncini arttırır. Ağız paslanmasını giderir. Bağırsak yaralarına iyi gelir. Şurubu, vücuda kuvvet verir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Uykusuzluk sorunları için kullanılabilir. İltihaplanmayı önler ve alerjileri azaltır. İdrar yolu enfeksiyonlarında yardımcıdır. Kızılcık şerbeti idrardaki asit miktarını arttırır. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruyucudur. Ateş düşürücü etkisi ile özellikle menopozda faydalıdır.turkeyarena.net Kızılcık içerdiği antioksidanlarla kansere karşı koruyucudur. Kızılcıkta bulunan proantosiyadin, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurur. Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olurken, meyveleri ise ishal yapıcıdır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kızılcık Nasıl Kullanılır? Kızılcığın kabukları ve meyvesi kullanılır. Yaprağı ezilip yaraya sürülürse iyileşmesine yardımcı olur. Meyvelerinde kızılcık reçeli, hoşafı ve kompostoso yapılır. Kızılcık suyu uykusuzluğa iyi gelir. Kızılcık şurubu vücuda kuvvet verir. Kızılcık ağacının kabukları kaynatılarak etkili bir ateş düşürücü elde edilir. Ayrıca, Kabukları toz haline getirilip yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak serpilebilir.

  Çay: 50 gr. kızılcık 1 litre suda 15 dakika kaynatılır. Elde edilen mayi su yerine içilir. Ayrıca ağaç kabuklarından 1 kahve kaşığı 300 gr. suda 10 dakika kaynatılır. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı içilir.
   

Sayfayı Paylaş