Kıyas Nedir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kıyas Nedir?

  Kıyas, belli bir durum için konmuş olan bir hukuk kuralının içerdiği ilkenin benzeri durumlarda da uygulanması; İslam huku*kunda (fıkıh) Kuran ve hadislerce hükme bağlanmamış durumlarda, hükme bağlan*mış durumlarla benzerlik kurarak yargıda bulunma.

  Kıyas; Bir şeyi başka şeye benzetmek demektir. Fıkıhta, nasstan anlaşılmayan bir şeyin hükmünü, bu şeye benzeyen başka şeyin hükmünden anlamak demektir. Haşr suresinin, (Ey ilim sahipleri itibâr edin) manasındaki 2. âyet-i kerimesi, (Bilmediklerinizi, bildiklerinize kıyas edin) demektir. İtibâr, benzetmek demektir. (Menâr şerhi)

  İmam-ı a’zam hazretleri buyurdu ki:
  (Nass [yani âyet, hadis] olan yerde kıyas yapılmaz. Biz, zaruret olmadıkça kıyas yapmayız. Bir sual karşısında kalınca, önce Kur'an-ı kerimde ararız. Bulamazsak, hadis-i şeriflerde ararız. Yine bulamazsak, Eshab-ı kiramın herhangi birinin sözlerinde ararız. Bu sualin cevabını bunlarda da bulamazsak, kıyas yaparak cevabını buluruz.)

  Bir kere de buyurdu ki:
  (Bir sualin cevabını, âyette ve hadis-i şeriflerde bulamazsak, Eshab-ı kiramın çeşitli cevaplarını bulursak, kıyas yaparak, bu cevaplardan birini seçeriz.)

  Bir kere de buyurdu ki:
  (Âyette ve hadislerde bulamadığımız bilgilerde, dört halifenin "radıyallahü anhüm" cevaplarını seçeriz. Resulullahtan gelen hadis-i şeriflerin başımız üstünde yeri vardır. Onlara uymayan bir şey söylemeyiz.)

  (Dinimiz İslam)
   


Sayfayı Paylaş