Kitap Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 9 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kitap okumanın püf noktaları

  Öncelikle kitap okuma vakti çok önemlidir. İnsan dinç iken kitap okumalı. Ayrıca bir diğer önemli hususta şöyledir; Kitap okumak için sakin bir ortama ihtiyacımız vardır. Bu anlarda zihnimizin bulanık olmamasına dikkat etmeliyiz. Kitap okumak için en uygun zamanlardan biri akşam saatleri ya da gece yatmadan önce okuyacağımız saatlerdir. Yine zihnimizin açık olduğu sabah saatleri de kitap okumak için uygun saatlerdir. Herkesin tüm gününün çok yoğun geçtiği günümüzde genellikle akşam herkesin kenara çekildi saatler kitap okumanın en verimli olacağı saatlerdir.

  Kitap okurken uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Okunan kitabın iyi anlaşılması ya da en verimli okumanın gerçekleşebilmesi için şu kurallara dikkat edilmelidir:

  En iyi okuma, uzanarak değil bir masa ya da koltukta yapılan okumadır. Uzanarak yapılan okumalarda kişinin uykusu gelebileceğinden amaca ulaşmak biraz zorlaşabilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken diğer bir husus göz sağlığımıza dikkat etmektir. Çok yakından yapılan okumalar göz sağlığımızı olumsuz etkiler.

  Kitap okuma alışkanlığını hayatınızın vazgeçilmezi haline getirin ve her gün mutlaka bir okuma saatinizin olmasına dikkat edin. Eğer kitap size aitse önemli gördüğünüz yerlerin altını çizmek size daha çok fayda sağlayabilir.

  Kendinizi çok yorgun hissettiğiniz zamanlarda kitap okumayın. Bu işi zevk alınan bir durum haline getirin. Okumayı zorunluluk olarak görmeyin. İlginizi çeken konularda yazılmış kitaplar okumaya dikkat edin. Böylece kitap okumayı severek daha verimli şekilde kitap okuma alışkanlığı kazanmış olacaksınız.

  Kitap okuma esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus göz sağlığımızı korumaktır. Bunun için; Okuduğunuz kitap ile, gözlerinizin arasında 30 - 40 cm’lik bir mesafe olmasına dikkat etmek gerekiyor.
   


Sayfayı Paylaş